Çok güzel gazeteci ayıklanır!

26 OCAK 2020

Paranın, ihracatın, ithalatın, ekonominin, istihdamın, teknolojinin, analitik düşünmenin ve daha birçok rakamsal verinin karşılığı olan otomotiv sektörüyle ilgili yazmadan önce Elazığ’da meydana gelen 6,8 şiddetindeki depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum.

Nihayetinde insanın ve insan hayatının analitik karşılığı yok.

 

Gelelim otomotiv sektörüne…

Kıtaya, ülkeye, bölgeye, şehre, piyasa şartlarına ve iklime göre üretiminde farklılıklar gösteren otomotiv şirketleri, tamamen analitik verilerle yönetiliyor.

Bu sebepten ötürü beyazından mavisine sektörün içerisinde bulunan herkes analitik verilerle hareket ettiği için otomotiv gazetecilerini de kategorize ederek ayrıştırıyor.

Özellikle yurt dışında yaptığı araç tanıtımlarına, kategorize ederek (neye göre, kime göre ettikleri tam bir muamma) ayırdığı gazetecileri (Gazete, TV, internet ve fenomen) götürüyor.

Tabi zaman zaman yurt içinde yapılan tanıtımlarda da aynı durum söz konusu.

Bir kaç örnekle durumu izah edeceğim;

Volvo: Geçtiğimiz haftalarda 3-5 basın mensubuyla bir araya gelerek, Hatay’da bir basın toplantısı düzenledi.

Ford: 2019’da Bolu’da bir kamp alanında Pikap modeli olan Ranger’ın tanıtımını kategorize ettiği basın mensuplarıyla yapmayı tercih etti.

Renault: Yurt dışında yaptığı yeni Clio tanıtımında gazeteci ayıkladı. Fakat Hatay’da düzenlediği Clio lansmanında ‘İstanbul’da kimseyi bırakmadı.’

Peugeot: Yeni 2008 tanıtımını önce yurt dışında gerçekleştirdi. Pirinçten taş ayıklar gibi seçtiği basın mensuplarını götürdü. Tabi İstanbul’da günü birlik gerçekleştirdiği 2008 lansmanında kim var, kim yok davet etti.

BMW: Türkiye’de gerçekleştirdiği Yeni 3 Serisi’nin tanıtımına ayıkladığı gazetecileri götürdü. BMW, önümüzdeki günlerde ülkemizin uzak doğusunda gerçekleştirmeyi planladığı bir tanıtım etkinliğinde de daha önce ayıkladığı gazetecilerle buluşmayı uygun gördü.

Subaru: Yurtdışında düzenlediği Yeni Forester e-BOXER tanıtımına daha önce ayıklanan gedikli gazetecilerle gitti. Fakat İstanbul’da günü birlik düzenlediği tanıtım gününe 1 gün kala da olsa (daha önce davet göndermiş edasıyla) kim var kim yok davet gönderdi.

Opel: 6’ncı nesil Corsa’nın yurt dışında gerçekleştirdiği tanıtımına her zamanki gibi ayıklanarak seçilmiş gazetecileri götürdü.

İlk aklıma gelen markaları yazdım.

Elbette, gazetecileri kategorize etmek sadece bu markalara özel bir durum değil.

Türkiye’de faaliyette bulunan tüm otomotiv markalarını sıralayabiliriz.

Ne yazık ki Türk Milleti’nin hayalini gerçekleştirmeye çok yakın olan TOGG da bu markaların kervanına katıldı.

 

Bilgi edinme hakkı da kategorize ediliyor

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, ayıklanarak seçilen 20 otomotiv gazetecisiyle bugün düzenlenecek toplantıda buluşacak.

Eleştirenlerin ağırlıklı olduğu iddia edilen TOGG toplantısında, kategorize edilenler ne yazık ki ‘her koşulda destek olanlar’ oldu.

Tabi, söz konusu kategorize etme anlayışı sadece belirttiğim konuyla sınırlı değil.

Bilgi edinme hakkımıza bile ‘ayıklama getirecek’ kadar ileri gitmiş durumda.

Otomotiv sektörüyle ilgili haber yapmak istediğimizde ya da markalar tarafından servis edilen haber bültenini özelleştirmek istediğimizde ayıklanan seçkin zümreden değilseniz, ilgili yöneticiden görüş almak mümkün değil.

Sadece ayıklanmış seçkinler cevap verilme hakkına hâizdir.

Uzatmayayım, her koşulda durum böyle.

Değişir mi, değişmez mi?

Bu sorunun cevabını zaman verecek.

* * *

Lansmanlar Anadolu’nun kadim şehirlerinde yapılsın

Renault, Türkiye’de 12 Şubat’ta satışa çıkacak olan yeni Clio’nun tanıtımını, zengin bir tarihi geçmişe sahip olan Anadolu’nun güzide şehirlerinden olan Hatay’da gerçekleştirdi.

Kim düşündü, kim akıl ettiyse tebrik ederim.

Bu sebeple, Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş’a, Pazarlama Direktörü Levent Timur’a, Kurumsal İletişim Direktörü Levent Kadagan’a, Basın İletişim Yöneticisi Fulya Özkan’a ve ismini yazamadığım tüm ekibe teşekkür ederim.

Ve, tüm otomotiv markalarını, yeni araçlarının tanıtımını Anadolu’nun tarih kokan kadim şehirlerinden birinde yapmaya davet ediyorum.

 

ÖZLÜ SÖZ:

Gazeteci pirinç değil ki ayıklıyorsun!

 

Fırat İpek / Milat