Yapılan incelemeler sonucundaRoma dönemine ait olduğu tahmin edilen eserler İnegöl halkının da ilgisini çekmeye başladı.

Başkan Aktaş'tan Bursa için kentsel dönüşüm çağrısı Başkan Aktaş'tan Bursa için kentsel dönüşüm çağrısı

Yakın zamanda Bursa’nın gündemi tarihi eserlerle değişmeye başladı. Yapılan okul çalışması sırasında yeni tarihi eserlerin çıkması bir çok kişinin İnegöl hakkında araştırmaya yapmasına neden oldu.

Yenice Eğitim ve Yardımlaşma Derneği tarafından İnegöl ilçesinin Yeniceköy Mahallesi'ne yaptırılacak olan İmam Hatip Ortaokulunun temelleri atılması için karar alındı.

Çalışmalara başlayana kadar her şey normal seyrediyordu. Okul inşaatına başlandıktan sonra temel hafriyatında çalışmalarına başlayan kepçe bu sırada büyük bir taşa çarptı. İlk başta önemsenmeyen bu durum daha sonra ilgi uyandırmaya başladı.

İnşaat esnasında çıkarılan topraklar kamyona yüklenerek başka bir bölgeye aktarıldı. Alana dökülen taşlarınfarklılığını keşfeden dernek yetkilileri, toprağın boşatıldığı alandaki taşları incelemeye başladı. Taşların eski tarihi dönemden kaldığını anlayan dernek üyeleri daha sonra bu durumu yetkililere bildirildi.

İnceleme Başlatıldı

İhbar üzerinde inşaat alanına gelen jandarma ekipleri Roma dönemine ait olduğu düşünülen mezar taşını karakola götürme kararı aldı.

Bu sırada ekipler taş parçaları içinBursa İl Kültür Müdürlüğüne haber verdi. Yapılan incelemeler sonrasında okul için yapılan kazı çalışmaları durduruldu.

Bursa Arkeoloji Müzesinden yetkililer okula gelerek alan üzerinde incelemelerine devam etti. Yapılan kazı çalışmalarında Roma dönemine ait yeni eserler ortaya çıkmaya başlayınca konu daha da ilgi çekici hale gelmeye başladı.

Bu ciddi durum karşısında yetkililer kazı çalışmalarını tamamen durdurarak bölgede insan gücüyle çalışma yapma kararını verdi. Bölgede yapılacak çalışmaların genel müdürlükle yapılacak görüşmeler sonrasındabaşlanacağı açıklandı.

Ortaya çıkan yeni gelişmeler tüm İnegöl  halkınında ilgisini çekiyor. Meraklı gözlerle devam eden çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Ortaya çıkabilecek sorunlara karşı inşaat alanında jandarma ekipleri tedbir aldı. Okulu yaptıran hayırseverler isekazı işlemlerinin bir an önce tamamlanarak inşaata başlanmasını talep etti. Yapılan kazı çalışmaları sonrasında başka hangi eserlerin çıkacağı merakla takip ediliyor.