Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğiyle yapılan Çekirge Teras Projesi kapsamında 20 yıldır atıl halde duran Çelik Palas Oteli ek binalarında başlatılan yıkımın ilk etabı tamamlandı.

30694_MTYxNzJkNW

Bursa’nın daha sağlıklı bir şehir olması hedefiyle bir taraftan kentsel dönüşüm projeleriyle riskli yapı stoğunu azaltmaya çalışan Bursa Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan kent siluetini bozan yapıları da bir bir ortadan kaldırıyor. Daha önce Stadyum Caddesi’nde 38 bin metrekare alan üzerine yapılan ve açılışından kısa süre sonra içindeki işyerlerinin ruhsatının iptal edilmesi sebebiyle atıl halde kalan Tower Plaza’nın yıkımını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Çelik Palas Oteli’nin yaklaşık 20 yıldır boş duran ek binaları ortadan kaldırıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre ve Şehir Bakanlığı birlikte hayata geçireceği Çekirge Teras Projesi kapsamında yıkım kararı verilen 6 blok, 36 daire, 250 oda ve daha birçok müştemilatı bulunan yapının A bloğunda çatı katı ve açığa çıkan bodrum katlar dahil olmak üzere 12 katın yıkımı bitirildi.

30694_MTYxNzJkNW_3

Mart ayında başlayan yıkım çalışmalarında toplam 31 bin 740 metrekare inşaat alanının yıkımıyapıldı. Böylelikle Uludağ eteklerini bir perde gibi kapatan beton kütle ortadan kaldırılırken, alandan yaklaşık 1000 kamyon çıkarıldı. Yıkımların ilk etabı tamamlanırken,

ikinci etapta da otelin doğu tarafında bulunan 7 adet Apart Otel ve D bloğun da yıkımı yapılacak. Yıkım çalışmalarının tamamlanmasıyla, bölgeye nefes aldıracak Çekirge Teras projesinin uygulamasına geçilecek.

Bursa'da tarihi eserlere lazerli koruma Bursa'da tarihi eserlere lazerli koruma

30694_MTYxNzJkNW_2-1

Yıllar sonra ortadan kalktı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, gerek Tower Plaza gerekse de Çelik Palas Oteli ek binalarının yıkılmasının yıllardır gündemde olduğunu hatırlatarak, hayalleri gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Çekirge’de kent silüetini bozan otel ek binalarının çok katlı bloklarında yıkım bitirlidğini ifade eden Başkan Aktaş, “Bu binalar tamamlanamadığı için yıllardır atıl halde duruyordu. Bursa’mızın siluetini bozan binaların yıkılması ve bölgenin halkımıza açılması için önemli bir adım atıldı. Çekirge Teras Projesi’ne verdikleri destek nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Kalan binalar da kısa sürede yıkılacak ve bünyesinde otopark, millet kıraathanesi, kütüphane, seyir terası ve sosyal tesisler bulunan ayrıcalıklı bir millet bahçesini Bursa’mıza kazandırmış olacağız” diye konuştu.

30694_MTYxNzJkNW_4