Ameliyatlarda çıkarılan kemik parçaları nakil operasyonlarında kullanılacak

Bursa Uludağ Üniversitesinde (BUÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde, ameliyatlarda çıkarılan ve tıbbi atık olan kemik parçaları işlenerek daha sonra yapılacak kemik nakillerinde kullanılacak.

BUÜ'den yapılan açıklamaya göre, BUÜ ile özel Atigen-Cell Hücre ve Doku Merkezi arasında konuya ilişkin protokol imzalandı.

Protokolle operasyonlarda çıkarılan kemik parçaları, Özel Atigen-Cell Hücre ve Doku Merkezi'nin Trabzon'daki laboratuvarına gönderilecek. Kemikler burada işlenerek, daha sonra yapılacak kemik nakli operasyonlarında değerlendirilebilecek.

Protokol imza töreninde konuşan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, üniversite olarak, toplum yararını gözeten çok sayıda projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Neslihan Sipahi Diyabet Tükenmişliğine Dikkat ! Neslihan Sipahi Diyabet Tükenmişliğine Dikkat !

BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ise protokolle geri dönüşüm sağlayan, çevre ve kaynak kirliliğinin önüne geçen çok özel bir projeye imza attıklarını aktardı.

Zor bulunan bir malzemenin tekrar temin edilmesi ve geri dönüştürülmesini sağlayacaklarını anlatan Kılavuz, "Bu konuda bizimle iş birliği yapan firmamıza teşekkür ediyorum. Toplumla her alanda iç içe geçmiş bir üniversite modeli oluşturmak istiyoruz. İmzaladığımız protokolün üniversitemize, firmamıza ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum." ifadesini kullandı.

BUÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Kaya da şunları kaydetti:

"Yaklaşık bir yıldır ameliyatlarda çıkan ve tıbbi atık olarak kabul edilen kemik parçalarının daha sonra nakil işlemlerinde kullanılması konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Bu proje kapsamında Atigen ile görüşmeye başladık. Firma ile yapılan görüşmeler neticesinde, ortak bir karara vardık ve protokol imza aşamasına geldik. Yapılan iş birliğinin taraflara hayırlı olması ve önümüzdeki süreçte iş birliği kapsamının inovatif alanlara doğru genişletilmesini diliyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Özel Atigen-Cell Hücre ve Doku Merkezi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fırat Gündoğan da "Karşılıklı nasıl fayda sağlayabileceğimizi görüştük. Ameliyatlardan çıkan kemikleri, tıbbı atık niteliğinde alarak yeniden kullanılabilir hale getiriyoruz. Trabzon'daki laboratuvarımızda bu kemikleri işliyoruz ve ülkemize yeniden kullanılması için kazandırıyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Kılavuz ile Gündoğan, protokolü imzaladı.