BTÜ’nün tescillenen kalitesi belgelendirildi

Bursa'da Bakan Işıkhan'ın Katılımıyla Sivil Toplum Buluşması Bursa'da Bakan Işıkhan'ın Katılımıyla Sivil Toplum Buluşması

Bursa Teknik Üniversitesi'nin (BTÜ) kalitesi, Yüksek Öğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından verilen akreditasyon belgesi ile resmiyet kazandı.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, akreditasyon belgesini BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar'a takdim etti.

Rektör Çağlar, bu belgeyi almanın gururunu yaşadıklarını belirterek, "Hedef, kalite adına daha güzel çalışmalar" dedi.

BTÜ, YÖKAK'ın Kurumsal Akreditasyon Programı (KAP) kapsamında aldığı kararla, akreditasyon belgesi almaya hak kazandı.

BTÜ'nün kalitesi bir yıl önce YÖKAK tarafından tescillenmişti. Rektör Çağlar, kurumlarının eğitim-öğretim, Ar-Ge, toplumsal katkı gibi faaliyet alanlarındaki kalitesinin YÖKAK tarafından onaylandığını ifade etti.

BTÜ, Türkiye genelinde 208 üniversite arasında sadece 53 üniversiteden biri olarak bu prestijli belgeyi almaya hak kazandı.

Çağlar, her adımda kaliteye önem verdiklerini ve bu belgenin, fiziki şartlardan laboratuvarlara, akademik kadrodan dış paydaşlarla iş birliklerine kadar birçok faktörün en iyisini yapma çabalarının bir sonucu olduğunu vurguladı.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Kocabıçak, BTÜ'nün genç bir üniversite olmasına rağmen akreditasyon almasının büyük bir başarı olduğunu belirtti.

Türkiye'de 208 üniversitenin sadece 53'ünün akredite olduğunu söyleyen Kocabıçak, üniversitelerin kurumsal ve program akreditasyonlarına önem vermesi gerektiğini vurguladı.

Ayrıca, YÖKAK tarafından verilen akreditasyon belgelerinin Avrupa Veri Tabanı'na işlendiğini ve böylece diplomaların Avrupa'da tanınırlığının sağlandığını açıkladı.

Törenin ardından YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, akreditasyon belgesini BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar'a takdim etti.

BTÜ, kalitesini resmi olarak belgeleyerek yükseköğretim alanında daha da güçlendi.

AW131113_01