Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'ndeki fuarın açılışında, organizasyonun Türkiye'de konusunda tek ihtisas fuarı olduğunu SÖYLEDİ.

Fuarda Türkiye'nin hemen her bölgesindeki ocaklardan çıkarılan farklı renk ve desenlerde blok mermerlerin sergilendiğini belirten Demirtaş, "Uluslararası fuar niteliği kazanarak kalitesini tescil ettiren fuarımız her geçen yıl nitelik ve yurt dışındaki bilinirliğini artırmaktadır. Marka değerini güçlendirmeye devam eden fuarımıza dört kıtadan 60 ülkenin iş insanı katılım sağlıyorsa maksat hasıl olmuştur ve bu durum fuarımızın kalitesinin en güzel ispatıdır." diye konuştu.

Türkiye'nin dünyadaki 15 milyar metreküp mermer rezervinin yaklaşık yüzde 35'ine sahip olduğunu aktaran Demirtaş, "2022 yılında Türkiye 50 ülkeye 1 milyar 315 milyon dolar işlenmiş mermer ihracatı gerçekleştirmiştir. Bu yılın ilk 7 ayında ise bu rakam 670 milyon dolara yaklaşmıştır." ifadesini kullandı.

- "Payımızı yüzde 7 seviyelerine çekersek 40 milyar dolarlık ihracattan bahsedebiliriz"

Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya da Türkiye'nin madenler konusunda zengin bir ülke olduğunu vurguladı.

Maden sektörü olarak 2022'de 6,5 milyar dolar ihracatla rekora imza attıklarını hatırlatan Çetinkaya, şöyle konuştu:

"Dünyadaki küresel gelişmelerin ışığında maalesef şu anda bunun aşağısına yani yaklaşık 5,5 milyar dolarlık bir rakama düşeceğiz. 2024 yılındaki küresel gelişmelerde de maalesef bir büyüme öngöremiyoruz. Dünyadaki madencilik açısından zengin diğer ülkelere baktığımızda ise gayrisafi milli hasıladan aldıkları payın ortalama yüzde 7 olduğunu görüyoruz. Bizim ise yüzde 1,3 civarında. Yani biz de payımızı yüzde 7 seviyelerine eğer çekersek 40 milyar dolarlık bir ihracattan kolaylıkla bahsedebiliriz."

Anıtkabir ziyaretine gidecek yolcularıyla Bursa'dan hareket eden tur otobüsü çalıntı çıktı Anıtkabir ziyaretine gidecek yolcularıyla Bursa'dan hareket eden tur otobüsü çalıntı çıktı

MADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Efendioğlu ise Bursa 7. Uluslararası Blok Mermer Fuarı'na 1200 tırla 2 bin adet blok mermer taşındığına değinerek, "Mermerlerin toplam tonaj miktarı 50 bin ton. Dünyadaki en ağır fuarlardan biri." bilgisini verdi.

Vali Demirtaş ve beraberindeki protokol üyeleri, kurdeleyi kesip açılışını yaptıkları fuar alanındaki salonları gezerek mermerleri inceledi.

Açılış törenine, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, TÜYAP Fuarlar Yapım AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ve iş insanları katıldı.

Fuar, 28 Ekim Cumartesi gününe kadar 10.00-18.30 saatlerinde gezilebilecek.