16 Nisan 2021 yılı akşamı Başbakanlık'ta 2 ayrı parti verildi. Etkinlikler, Boris Johnson'ın eski İletişim Direktörü James Slack ile bir kişisel fotoğrafçısının görevlerinden ayrılması nedeniyle yapıldı.

thumbs_b_c_85d7444959af176b6ed1dbf214c0f82c

Bu veda partilerinden birine dışarıdan bavulla içki getirildi. Gece yarısından sonra da devam eden partiler, ilerleyen saatlerde bahçede birleştirildi.

Boris Johnson'ın o gece Başbakanlıkta değil, Londra'nın dışındaki Checkers'ta bulunan Başbakanlık konutunda olduğu öğrenildi.

İngiltere'de o tarihte yürürlükte olan Kovid-19 yasakları sosyalleşmeyi dışarıda 6 kişilik gruplarla sınırlarken, kapalı mekanlarda 2 metrelik sosyal mesafe kuralının uygulanması isteniyordu.

Ülke, Kraliçe 2. Elizabeth'in eşi Prens Philip'in ölümü nedeniyle ulusal yas içindeydi. Yasaklama nedeniyle Kraliçe, 17 Nisan'da yapılan cenaze töreninde kilisede tek başına oturmak durumunda kalmıştı.

Liberal Demokratların lideri Ed Davey ve İşçi Partisinden Angela Rayner, Boris Johnson'a yönelik istifa çağrılarını yineledi.

Parti iddiaları

İngiltere'deki televizyon ağı ITV tarafından elde edilen elektronik postada, ülkede hane halkı dışında buluşmaların yasak olduğu 20 Mayıs 2020 yılında 100 Başbakanlık çalışanının bahçedeki bir partiye davet edildiği görülmüştü.

Elektronik postada, "Lütfen saat 18.00 itibarıyla bize katılın ve kendi içkinizi getirin" yazarken, davete aralarında Başbakan Boris Johnson ve eşi Carrie Johnson'ın da olduğu 40 kişinin katıldığı iddia edilmişti.

Boris Johnson, 12 Ocak'tarihinde parlamentoda yaptığı konuşmada "iş etkinliği" sandığı partiye katıldığını doğrulayarak özür dilemişti.

Muhalefet, Boris Johnson'ın görevde daha çok kalamayacağını belirterek istifasını istemişti.

Başbakanlık bahçesinde 15 Mayıs 2020 yılında ayrı bir etkinlik düzenlendiği ortaya çıkmıştı. Ayrıca Başbakanlık personelinin 2020 yılı Noel'i öncesinde  benzer şekilde eğlenceler düzenlediği belirtilmişti.