Anthony Blinken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Brüksel'deki NATO karargahında Kuzey Atlantik Konseyi toplantısına katıldı.

Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Anthony Blinken, Ukrayna'ya Amerika desteğinin süreceğini, son olarak 2,2 milyar dolar yardım açıkladıklarını hatırlattı.

abd nato

Anthony Blinken, "Rusya'nın saldırganlığını bitirmenin tek yolu diplomasidir şu anda diplomasi yürütebileceğime dair bir işareti Rusya'dan göremiyoruz."

abd-12

Ukrayna ordusunun son günlerde Rus güçlerine karşı ciddi kazanımlar elde ettiğini, Rus ordusunun moralinin bozuk olduğunu belirten Anthony Blinken, "Bazı Rus askerleri nereye gönderildiğini bile bilmeden cepheye gidiyor."

Anthony Blinken, Batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle Rus ekonomisinin kötüleştiği ve ülkenin büyük bir bedel ödediği görüşünü dile getirdi.

Anthony Blinken, Rus ordusunun gücünü göstermeye çalıştığını Kuzey Kore ve İran gibi ülkelerden silah almak zorunda kaldığını kaydetti.

Soğukta bırakmayacağız

Avrupa'nın enerji sorununa değinen Anthony Blinken, "Kremlin'in saldırganlığına karşı durmanın maliyeti yüksek. Boyun eğmenin maliyeti daha yüksek olacaktır."

Anthony Blinken, Avrupa'da enerji maliyetlerinin daha çok arttığını, birçok kişinin bu kış evini ısıtmakta zorlanacağını belirterek "Avrupalı dostlarımızı kışın soğukta bırakmayacağız."

NATO: Rusya durursa barış olur

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de "Ukrayna'daki savaş kritik bir aşamaya giriyor."

Ukrayna kuvvetlerinin Moskova'nın Donbas'taki saldırısını püskürtmeyi başardığını aktaran Jens Stoltenberg, son birkaç gün içinde güneyde doğuda ilerleme görüldüğünü söyledi.

Jens Stoltenberg, bu durumun uzun sürmeyebileceğini ifade ederek "Uzun vade için hazırlıklı olmalıyız ve ne kadar sürerse sürsün Ukrayna'ya destek vermeye hazır olmalıyız."

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Rusya savaşmayı bırakırsa barış olur. Ukrayna savaşmayı bırakırsa bağımsız bir ulus olarak varlığı sona erer."

Kışın zorlu geçeceğine işaret eden Jens Stoltenberg, Ukrayna ordusuna silah ve mühimmatın yanı sıra kışlık giysiler, çadırlar, jeneratör gibi teçhizatın da sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Ukrayna'ya sağlanan yardımlar

Jens Stoltenberg, bir soru üzerine bazı müttefiklerin Ukrayna'ya sağlanan silah ve mühimmatla ilgili stokların fazla tükenip tükenmediği konusunu gündeme getirmesine değindi.

Bunların Rusya'nın Avrupa'daki bağımsız egemen bir ulusa karşı saldırgan eylemlerini durdurmak için kullanıldığını anımsatan Jens Stoltenberg, "Başkan Vladimir Putin Ukrayna'da kazanırsa bu sadece Ukraynalılar için değil, aynı zamanda hepimiz için tehlikelidir."

Jens Stoltenberg, "Dolayısıyla bu stokların kullanılması, aslında kendi güvenliğimizi artırmaya ve Rusya'nın NATO ülkelerine karşı herhangi bir saldırgan eylemde bulunma riskini azaltmaya yardımcı oluyor."

Rusya'daki kısmi seferberliğin detayları belli oldu Rusya'daki kısmi seferberliğin detayları belli oldu

Müttefiklere daha çok destek için çağrıda bulunan Jens Stoltenberg, verilen desteğin sahada büyük bir fark yarattığının görüldüğünü dile getirdi.

Jens Stoltenberg, stokların seviyesi ile ilgili endişeyi gidermenin diğer bir yolunun daha çok üretmek olduğunu, bunun için tüm başkentlerle temasların sürdüğünü, savunma planlaması konusunda NATO'da yapılar kurulduğunu kaydetti.