Avrupa Birliği Liderler Zirvesi öncesinde gerçekleşecek Avrupa Siyasi Topluluğu liderler toplantısı için aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 17 ülke.

Avrupa Siyasi Topluluğu’nun ilk liderler toplantısı, AB dönem başkanı Çekya’nın başkenti Prag’da 6-7 Ekim tarihinde düzenlenecek AB Liderler Zirvesinden hemen önce yapılacak. Toplantıya 27 AB üyesinin yanı sıra 17 ülke davet ediliyor.

avrupa-3

AB yetkilisi, 6 Ekim tarihinde yapılacak toplantı için AB üyeleri dışında katılacak ülkelere davetiyelerin iletildiğini duyurdu. Davet mektupları AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB dönem başkanı Çekya'nın Başbakanı Petr Fiala tarafından imzalandı.

thumbs_b_c_11ca17d291449d5e2711716d3020535a

Türkiye’nin yanı sıra davet gönderilen ülkeler Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, İzlanda, Kosova, Lihtenştayn, Moldova, Karadağ, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan, İsviçre, Ukrayna ve İngiltere olarak belirlendi.

Türkiye'nin karşılaşacağı sakin ada ülkesi: Faroe Adaları Türkiye'nin karşılaşacağı sakin ada ülkesi: Faroe Adaları

AB yönetimi, fikri Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından ortaya atılan Avrupa Siyasi Topluluğunun Avrupa kıtasındaki ülkelerin siyasi koordinasyonu için bir platform oluşturmasını hedefliyor.

Siyasi diyalog ve iş birliğinin güçlendirilmesiyle ortak çıkarların ele alınması, bu sayede Avrupa’da güvenlik, istikrar ve refahın artırılması hedefleniyor.

AB’ye alternatif olmayacağı ve yeni bir uluslararası kuruluş haline gelmeyeceği vurgulanan Avrupa Siyasi Topluluğu’nun liderler düzeyinde yılda bir ya da iki defa toplanması isteniyor.

AB yetkilisinin verdiği bilgiye göre, Prag’da 6 Ekim tarihinde yapılacak ilk toplantının sonunda resmi bir bildiri yayımlanması ya da resmi kararlar alınması beklenmiyor.

Prag’daki ilk toplantıda liderler öğle saatlerinde bir araya gelecek. Yuvarlak masa toplantıları yapılacak ve liderler bunlara katılmaya davet edilecek.
Yuvarlak masa toplantılarının barış ve güvenlik, enerji ve iklim, ekonomik durum, göç ve ulaşım başlıklarında düzenlenmesi planlanıyor.

Liderlerin ayrıca ikili görüşmeler yapması bekleniyor. Toplantılar ve görüşmelerden sonra akşam yemeğiyle kapanış toplantısı yapılması bekleniyor.