HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, fuarda 20'den fazla Türk firması yer aldığını, kendilerinin de ilk kez bu bölgede fuara katıldıklarını söyledi.

Türk savunma sanayisi bünyesinde HAVELSAN ve Yonca-Onuk iş birliğiyle geliştirilen Sancar silahlı insansız deniz aracı (SİDA), ilk defa Güney Afrika'daki Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı'nda görücüye çıktı.

AA-28963087

Güney Afrika'nın başkenti Pretorya'daki Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı AAD 2022, Türk savunma sanayisi firmalarının katılımıyla devam ediyor.

AA-28963089

HAVELSAN, fuarda askeri ve sivil alandaki farklı ihtiyaçlara yanıt veren çözümlerinden örnekler sergiliyor.

thumbs_b_c_64635e68b0626a50de1b7d08120630ed

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Afrika kıtasına açılan kapı, ticari merkez olması dolayısıyla birçok bölge ülkesinden ziyaretçi bulunduğunu ve çok sayıda görüşme gerçekleştirdiklerini bildirdi.

HAVELSAN olarak 2020 yılından beri Afrika'da iş geliştirme çalışması yaptıklarını belirterek, Batı ve Orta Afrika'da ülke temsilcileri vasıtasıyla işler takip ettiklerini dile getirdi.

Fuarda müşterilerle görüşme fırsatı elde ettiklerini Afrika'da iş yapan diğer firmaları tanıma fırsatı yakaladıklarını, Afrika pazarının büyük olduğunu ve savunmanın yanı sıra sınır ve şehir güvenliğine yönelik ihtiyaçlar bulunduğunu anlattı.

"Burada görece bütçesi az olan, ekonomik durumu iyi olmayan ülkeler de olduğunu biliyoruz. Bunun için de gerek devletler arası savunma sanayisi iş birliği protokolleri gerekse farklı finansman modelleriyle bu bölgede iş yapabileceğimizi, potansiyel olduğunu çok rahatlıkla görebiliyoruz. İş geliştirme emek gerektiriyor. Bölgedeki çalışmalara 2 yıldır başladık."

Çok yakında ilk ürünler sahada

Fuarda komuta kontrol ve savaş yönetim sistemi, insansız otonom sistemler alanındaki çalışmalardan örneklere yer verdiklerini ifade eden Mehmet Akif Nacar, şöyle konuştu:

"Otonom sistemlere üçüncü elemanımızı da ekledik ve üçlüyü tamamladık. Daha önceki fuarlarda hep insansız bulut altı hava aracı, insansız kara aracı diyorduk, bu fuarda ilk defa insansız su üstü deniz aracını da sergileme fırsatı bulduk.

Artık bunların sürü zekasıyla ortak müşterek harekat yapacağı hibrit modellere yönelik yazılım yoğun, yapay zeka destekli bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bu konuda yakın zamanda insansız hava ve kara aracı başta olmak üzere ürünlerimiz sahada olacak.

Afrika'da deniz araçlarına da ilginin yoğun olduğunu biliyoruz. İnsansız otonom deniz aracının burada da bir pazar bulacağını umut ediyoruz."

Mehmet Akif Nacar, insansız sistemlerin envantere girişine takvimin netleşip netleşmediğine dair "Netleşen durumlar var.Sahada uzunca bir süredir test yapılıyor ve artık kararlar da verilmeye başlandı.

Çok yakın zamanda, yıl sonuna kadar diyebilirim, sahada ilk ürünleri görebileceğiz. Bunlar kullanıldıkça, ihtiyaçlar daha net ortaya çıktıkça güncellenecek daha çok sayıda platformu sahaya verme imkanı bulacağız."

MARLIN SİDA ile dünyada ilke imza attı MARLIN SİDA ile dünyada ilke imza attı

Mehmet Akif Nacar, fuarda ayrıca akıllı şehirlere yönelik video analitik yönetim ürünleri, IOT yönetim ürünü, iş yönetim sistemi Kovan'ı da tanıttıklarını bildirdi.

Kovan'ın yıl sonuna kadar birkaç kuruluşta kullanılmaya başlanacağı bilgisini veren Mehmet Akif Nacar, 2023 yılı bu alanda atılım yılı olarak gördüklerini söyledi.