Uzmanlar, tehlike seviyesiyle ülkelerin eylem hızı arasında tutarsızlık olduğuna ve sıcak hava dalgasına hazırlıksız yakalanıldığına dikkati çekiyor.

sıcak hava-2

Pakistan’da: Termometreler 50 dereceyi gösteriyor Pakistan’da: Termometreler 50 dereceyi gösteriyor

Yaz aylarında yüksek derecelere alışık olmayan Avrupa'da, dünyanın diğer bölgelerine kıyasla aşırı sıcak nedeniyle çok sayıda kişi yaşamını yitiriyor. Bunda kıtanın yaşlı nüfusunun yüksek olmasının etkili olduğu söyleniyor.

2022 yaz ayında temmuz ayı içinde İngiltere ve Macaristan'da tarihlerinin sıcaklık rekorları kırıldı.

Son yılların en sıcak yazının yaşandığı Macaristan'da 24 Temmuz'da başkent Budapeşte bölgesinde gece termometreler 25,4 santigrat dereceyi gösterdi. Bu, 128 yılın sıcaklık rekoru olarak açıklandı.

İngiltere'de 19 Temmuz'da hava sıcaklığı öğle saatlerinde 40 dereceyi aşarak ülke tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.

Almanya'da, 20 Temmuz'da yılın en sıcak günü 40,3 santigrat dereceyle Bad Mergentheim-Neunkirchen'de kaydedildi.

Portekiz'de 7-18 Temmuz arasında 1065 kişi aşırı sıcaklardan yaşamını yitirdi.

Sıcak hava dalgasından etkilenen bir diğer ülke de İsviçre oldu, bazı kentlerde sıcaklığın 35 derecenin üzerine çıkmasıyla İsviçre Federal hükümeti ülkede alarm seviyesini 3'e çıkardı.

Aşırı sıcaklar nedeniyle çıkan yangınlar Avrupa'da binlerce hektar ormanlık alanı yok etti

Avrupa'da aşırı sıcaklar, birçok ülkede orman yangınlarının çıkmasına neden oldu.

İngiltere, Fransa, Hollanda, İsviçre, İtalya, Çekya, Yunanistan, Belçika, Almanya, İspanya ve Portekiz'de çıkan yangınlarda binlerce hektar ormanlık alan yok oldu.

Yangınlardan birçoğu kontrol altına alınsa da bir bölümüyle mücadele devam ediyor.

27 AB ülkesinden 17'sinin aşırı sıcaklara karşı eylem planı var

Avrupa'da birçok ülkenin, aşırı sıcakları ve bununla bağlantılı hastalık ya da ölüm oranlarını azaltmayı hedefleyen "Sıcaklık Sağlık Eylem Planı"na (HHAP) sahip olmadığı da belirtiliyor.

Danimarka, Almanya, İtalya ve Filipinler'den bilim insanlarının yaptığı bir araştırmada, Dünya Sağlık Örgütünün Avrupa Bölge Ofisi rehberliğinde ana hatları çizilen planın temel unsurları göz önünde bulundurularak hangi ülkelerin planı ne derece uyguladığı analiz edildi.

Kovid-19 salgını sürecinin de hesaba katıldığı çalışmada, 27 Avrupa Birliği ülkesinden 17'sinin HHAP'a sahip olduğu belirtildi.

17 ülkenin eylem planlarında öncü bir kuruluş konusunda anlaşma, doğru ve yerinde alarm sistemleri, sıcakla bağlantılı sağlık enformasyon planları, sağlığın etkilenmesini azaltma stratejileri ve savunmasız grupların bakımı olmak üzere 8 ana maddeden 5'inin en azından kısmen uygulandığı tespit edildi.

En düşük sıklıkla uygulananların, gerçek zamanlı gözlem, uzun dönemli şehir planlaması ile sağlık sistemlerinin hazırlıklı hale getirilmesi olduğu görüldü.

Uzmanlar sıcakların daha sık ve yoğun yaşanacağı konusunda uyarıyor

Avrupa, tarihinin en yüksek sıcaklıklarına sahne olurken, bilim adamları bu durumunun gelecekte sık sık görüleceğini belirtiyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü Genel Sekreteri Petteri Taals, iklim değişikliğinin dünya genelinde sıcak hava dalgalarını daha sık ve yoğun hale getireceğini söylerken, örgüte göre, Avrupa'da son 50 yılda 159 bin kişi, aşırı sıcaklar ve iklim kaynaklı afetler nedeniyle yaşamını yitirdi. Bu afetler, bölgede 476,5 milyar dolar ekonomik hasara da neden oldu.

Ölümlerin yüzde 93'ünün nedeni ise aşırı sıcaklar olarak kayda geçti

Sıcaklara alışkın olmayan vatandaşları alışkanlıklarını değiştirmeye, saat 11.00 ila 15.00 saatlerinde dışarı çıkmamaya çağıran uzmanlar, Avrupa'nın yaşlanan nüfusuna dikkati çekerek 65 yaş ve üzeri kişilerin risk altında olduğunu belirtiyor.

Avrupa Komisyonunun 2021 yılında yayınladığı raporuna göre de sıcaklara uyum sağlayamayan Avrupa'da 2050'de yılda 30 ila 50 bin kişinin aşırı sıcaklar nedeniyle yaşamını yitireceği tahmin ediliyor.

Editör: Kadir KURTAY