Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, Kovid-19'la mücadelede günlük aşılama sayısı yaz aylarına göre azaldığına dikkati çekerek, toplumsal bağışıklık için aşı yaptırmayanlarla hatırlatma dozu zamanı gelenlere aşı olmaları çağrısında bulundu.

thumbs_b_c_937daa1dc14d5cb4a095f77b1cae6367

Kovid-19'la mücadele kapsamında, ağustos ayında 21 milyon 29 bin 664 doz aşı uygulandı. Yapılan aşı miktarı eylül ayında 15 milyon 328 bin 59'a, ekim ayında 6 milyon 785 bin 338'e düştü. Yaz aylarında birçok defa 1 milyon dozu geçen günlük aşı miktarı, ekimde ortalama 218 bin 882 oldu.

Kovid-19'la mücadelenin en etkili yolunun aşılama olduğuna, fakat aşıların ömür boyu koruyuculuk sağlamadığına dikkati çekti.

Türkiye'de Sinovac ve BioNTech aşılarının uygulandığını hatırlatan Hakan Oğuztürk, "Kovid-19 aşılarının etkinlik süresi aylarla ifade ediliyor.

Yani iki doz Sinovac ve BioNTech aşısı yaptırdıktan sonra Kovid-19'a karşı ömür boyu korunmuyorsunuz. Araştırmalar, inaktif virüs aşılarının 5 ay, mRNA aşılarının da 6-9 ay etkinlikleri olduğunu gösteriyor. Aşıların yapılmasından sonra bu süreler geçtiğinde, maalesef etkinlikleri azalıyor ve aşı olan kişi virüse karşı tekrar korumasız hale geliyor."

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, iki doz aşı olmasından sonra zamanı geldiği halde üçüncü dozunu yaptırmayanların virüse maruz kaldıklarında hastalanma ihtimallerin daha çok arttığına dikkat çekti.

O rakamlara tekrar ulaşılması gerekiyor

Yaz aylarında bir günde uygulanan aşı sayılarının şu ana göre daha çok olduğunu, "Şu an yaz aylarındaki günlük aşılama sayılarının gerisindeyiz.
Vatandaşlarımızın duyarlılık göstermesi, o rakamlara tekrar ulaşılması gerekiyor ki toplumsal bağışıklığı sağlayalım ve virüsün hasar verici etkilerinden uzaklaşalım."

Hatırlatma dozu zamanı gelenlere, vakit kaybetmeden aşı olacakları günü planlamaları çağrısında bulunan Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, "Toplumsal bağışıklığa ulaşmak için 6 ay önce aşı yaptıranların da hiç aşılanmamış kişiler gibi ivedilikle hatırlatma dozlarını yaptırmaları gerekiyor.

6-7 ay önce aşı yaptırdıysanız ve hatırlatma dozunu olmadıysanız, aşı yaptırmamışlar kadar riskli duruma düşüyorsunuz ve toplumsal bağışıklıktan uzaklaşılmasına sebep oluyorsunuz."

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, Kovid-19'la mücadelede için tek seçeneğin toplumsal bağışıklığın sağlanması olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Eğer toplumun belli bir kesiminde aşılanma oranı düşük olursa virüs aramızda dolaşmaya devam edecek ve hastalık, hastaneye yatışlar, vefat oranlarında kısır döngü oluşacak.

Aşılama oranını yüksek tutarsak virüsün rahat yayılma imkanını engelleyeceğiz ve hastalanma oranları düşecek. Bunun tek gerçekleşme seçeneği aşılama oranlarının yüksek olması."