1-7 Ekim arasında kutlanan Emzirme Haftası dolayısıyla, anne sütünün bebekleri her türlü hastalıktan koruyan çok değerli bir besin olduğunu, bu nedenle her yıl hafta dolayısıyla emzirmenin önemine dair farkındalık çalışmaları gerçekleştirdiklerini anlattı.

Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin, Dünya Sağlık Örgütü'nün bebeklerin ilk 6 ayında sadece anne sütü, 6 ay sonrasında ek gıdaya ilave olarak 2 yıla kadar anne sütüne devam edilmesini önerdiğine dikkati çekti.

Anne sütü sayesinde her yıl dünyada 5 yaş altı 820 bin çocuğun yaşamının kurtarılabileceğine dair çalışmaları söyleyen Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin, bebeklerin doğumdan sonra ilk 1 saat içerisinde anne sütüyle buluşmasının ve 6 ay kesintisiz anne sütüne devam etmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Emzirme oranları 6 ay içerisinde yüzde 40'lara geriliyor

Hastane bünyesinde bu konuda farkındalık etkinlikleri düzenlediklerini, anne adayları ve yakınlarına bilgi verdiklerini söyleyen Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin, 2012 yılına ait istatistiki verilere göre, Türkiye ve dünyada doğumdan hemen sonra yüzde 70-80'lerde olan emzirme oranı 6 ay içerisinde yüzde 40'lara kadar geriledi.

Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin, hastanedeki Emzirme Danışmanlığı ve Relaktasyon Polikliniği ile emzirmede sorun yaşayan annelere destek sağladıklarını söyledi.

Anne adayları aşıyla bebeklerine antikor iletebileceğinin bilincinde olmalı

Kadın Doğum Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin, hamile ve emziren annelerin "Kovid-19 aşısı olursam bebeğimde yan etki olur mu" endişelerinin anımsatılması üzerine, şöyle konuştu:

Bakan Koca: Uzmanımızla, ekibimizle, ilacımızla sahadayız Bakan Koca: Uzmanımızla, ekibimizle, ilacımızla sahadayız

"Anne sütü bebeğin ilk aşısı. Anne sütünde bebeği yaşamının ilk bir yılında bütün enfeksiyon hastalıklardan koruyacak antikorlar mevcut. Gebeliği esnasında Kovid-19 enfeksiyonu geçiren annelerin antikorlarının doğumdan sonra süte geçtiği ve bebeklerine anne sütü yoluyla iletildiği yapılan çalışmalarda gösterildi.

MRNA aşılarıyla alakalı dünyada geniş veriler var. Bunlarda görüyoruz ki gebeliği esnasında mRNA aşısı ile aşılanan anne adayları göbek kordonu anne sütü üzerinden yüksek oranda bağışıklık sağlayıcı antikor üretip doğum sonrası bebeğe geçiriyor. 

Bu antikorlar hastalığı geçirenlere göre çok daha fazla. Dolayısıyla anne adayları gebeliği esnasında aşı olmuşsa vücudunda aşı sonucu oluşan antikor yanıtını doğumdan sonra bebeğine anne sütü aracılığıyla iletebileceğinin bilincinde olmalı."

Emzirme döneminde de aşı olabilirler

Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin, "Anneler eğer aşı olmamışlarsa emzirme döneminde aşı olabilir. Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, bununla alakalı raporları yayımladı. 

Anne adayları gebeliklerinin herhangi bir döneminde ya da emzirme sürecinde aşı yaptırabilirler. Hiçbir sakıncası, bebeğe geçen bir yan etkisinin olmadığı bugün bir çok veriyle kanıtlanmış durumda."

Ankara Şehir Hastanesinde doğum yapan Kovid-19'lu annelere uygun ortamlar oluşturulduğunu, maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat ederek bebeklerini nasıl emzireceklerine dair eğitimler verildiğini, aşılanmanın yanında bu bilgilerin Sağlık Bakanlığı Kovid-19 dönemine dair gebelik takip rehberinde yapılacak güncellemede yer alacağını bildirdi.