Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, altın hesaplarından Türk lirası vadeli mevduata dönüşümün desteklenmesine dair bir duyuru yayımladı.

thumbs_b_c_4a5fa73520b2e70bddd6f56e26dc8a0f

Duyuruda, bankacılık sistemindeki toplam mevduat/katılım fonu içinde Türk lirasının payı daha çok artırılarak finansal istikrarın desteklenmesi için 21 Aralık'ta yapılan açıklamaya göre, şunlar söylendi:

"Bu duyuru ile döviz tevdiat hesapları ve döviz cinsinden katılım fonları Türk lirası vadeli hesaplara dönüşmesi durumunda mevduat ve katılım fonu sahiplerine destek sağlanacağı açıklanmıştı.

Bu defa altın cinsinden mevduat hesapları ve katılım fonlarının vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşmesi durumunda mevduat ve katılım fonu sahiplerine destek sağlanmasına karar verilmiştir."

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ'i de Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğe göre, 28 Aralık'ta mevcut olan altın hesapları ile bu tarihten sonra açılacak işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesapları, hesap sahibinin talep etmesi durumunda dönüşüm fiyatı üzerinden Türk lirasına çevrilecek.

Bankanın bu işlem sonucunda elde ettiği altın, dönüşüm fiyatı üzerinden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından satın alınacak ve karşılığı Türk lirası ilgili bankaya aktarılacak.

Banka tarafından 3 ay, 6 ay 1 yıl vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesabı açılacak. Bankanın mevduat hesabına uygulayacağı faiz oranı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı (yüzde 14) altında olamayacak.

Vade sonunda Türk lirası mevduat hesabı sahibine anapara ile faiz, katılma hesabı sahibine ise vade sonundaki katılma hesabı bakiyesi banka tarafından ödenecek.

Vade sonu fiyatının dönüşüm fiyatından yüksek olması ve fiyat farkı üzerinden hesaplanan tutarın banka tarafından ödenecek faiz ve kar payından yüksek olması durumunda, fiyat farkı üzerinden hesaplanan tutardan faiz ve kar payı düşülerek hesaplanan tutar Merkez Bankasınca mevduat katılma hesabı sahibine ödenmek üzere ilgili bankaya aktarılacak.