Robert Koch Enstitüsünden yapılan açıklamaya göre, son 24 saat içinde 66 bin 884 yeni vakanın tespit edildiği ve bunun bugüne kadarki "en yüksek günlük vaka sayısı" olduğu söylendi.

thumbs_b_c_49a74b33202c1c04822b4f35c555c63d

Toplam Kovid-19 vaka sayısı 5 milyon 497 bin 715'e yükseldiği ülkede, aktif vaka sayısı 685 bin 100'e çıktı.

Son 24 saat içinde 335 kişinin Kovid-19 virüs nedeniyle yaşamını yitirmesiyle birlikte toplam can kaybı 99 bin 768'e çıktı.

Yoğun bakım üniteleri alarm veriyor

Almanya'da personel yoğun bakımlardaki yatak kapasitesinin yetersizliği alarm durumuna geçilmesine neden oldu.

Hastanelerdeki ve yoğun bakım ünitelerindeki hastalarının sayısı önemli ölçüde artması nedeniyle birçok hastane önceliği olmayan ameliyatları erteleme kararı aldı.

Doğu ve güney bölgelerindeki birçok hastanenin yoğun bakım ünitelerinde boş yatak kalmaması nedeniyle yeni gelen hastalar diğer şehirlere ve eyaletlere transfer edilmeye başlandı.

Ülke genelinde yoğun bakım ünitelerinde salı günü itibarıyla 3 bin 987 hastanın bulunduğu, bunlardan 2 bin 42'sinin entübe edildiği belirtildi.

Almanya'da alınan yeni önlemler bugünden itibaren yürürlüğe girdi

Ülkede Kovid-19 ile mücadele çerçevesinde alınan yeni önlemler bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Eyaletlerin çoğunda gastronomi ve alışveriş alanlarında "2G kuralı" getirildi. Sadece aşısı olan iyileşenlerin kapalı yemek mekanlarına kültürel mekanlara girmesine izin verilecek.

Birçok eyalet toplu taşımada ve iş yerleri için 3G kuralını uygulamaya koydu.

3G kuralı ile bundan böyle toplu taşıma araçlarına binmek isteyenler için aşı olma, Kovid-19 geçirmiş ve iyileşmiş ya da negatif test şartı getirildi.

İş yerlerine gitmek isteyen çalışanlar 3G kuralına tabi olacak.

Brandenburg, Saksonya ve Bavyera dahil olmak üzere birçok eyalet, Noel pazarlarını kapattı.

Birçok siyasetçi ülke çapında aşının artık zorunlu hale getirilmesi yönünde çağrılarda bulunmaya başladı.

Ülkede halihazırda yüzde 68 olan aşılanma oranı yüzde 85'e çıkarılması ve normal hayata dönüş için aşının zorunlu olduğu söyleniyor.