Joe Biden, Ukrayna'nın Bağımsızlık Günü sebebiyle yayımladığı mesajda, Ukrayna halkını tebrik ederek "Son 6 ayda Ukraynalılar sıra dışı cesaretleri ve özgürlüğe bağlılıkları ile tüm dünyaya ilham oldu. Rusya'nın tam ölçekli işgali karşısında dik ve sağlam durdurdular."

thumbs_b_c_cf69ed01e418e6e296675b1798805afd

Ukrayna'nın bağımsızlık ve egemenliğinin her zaman korunacağını ve bu yöndeki mücadelelerinde, Amerika'nın Ukrayna halkına desteğini sürdüreceğini belirten Joe Biden, şunları söyledi:

"Şimdiye kadar Ukrayna'ya yönelik en büyük savunma yardımı paketimizi açıklamaktan gurur duyuyorum. 2,98 milyar dolarlık silah ve mühimmat Ukrayna'ya verilecek. Bu yardım ile Ukrayna hava savunma sistemlerine, füze sistemlerine, cephaneliklere, havasız insan araçlarına, radarlara sahip olabilecek."

Joe Biden, son 6 ayda Rusya ile savaşta binlerce kişinin öldüğüne veya yaralandığına, milyonlarca kişinin göçmen durumuna düştüğüne işaret ederek aynı zamanda bu süreçte Ukrayna halkının kendi bağımsızlıkları için olan mücadelelerini güçlendirdiğinin altını bir kez daha çizdi.

Pakistan’da: Termometreler 50 dereceyi gösteriyor Pakistan’da: Termometreler 50 dereceyi gösteriyor

Joe Biden yönetimi göreve geldiği Ocak 2021 yılından bugüne kadar Ukrayna'ya 10,6 milyar dolarlık savunma yardımı sağladı.

Editör: Kadir KURTAY