Amerika ile Rusya arasındaki güvenlik görüşmeleri, Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov başkanlığında İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılıyor.

thumbs_b_c_5068d8e1ce57594a540be90862ac501d

İki ülkeden üst düzey diplomatların katıldığı Stratejik İstikrar Diyaloğu olağanüstü toplantısında, ikili ilişkilerin yanı sıra Ukrayna sorunu, NATO'nun doğuya doğru genişlemesi, nükleer silahların kontrolü ve siber suçlar gibi konuların ele alınması bekleniyor.

Görüşmelerden sonra tarafların, saat 19.30'dan itibaren ayrı ayrı basın toplantısı düzenleyeceği açıklandı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy R. Sherman ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov'un dün akşam Cenevre'de bir araya geldiğini ve bugünkü görüşmelerin gündeminin ele alındığını belirtmişti.

Amerikan Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 16 Haziran'da Cenevre'de buluşmuş, iki lider ihtilaflı konuların çözümü için diyaloğun sürdürülmesi kararı almıştı.

Rusya'nın Ukrayna sınırında yaptığı askeri tahkimata Amerika, NATO ve birçok Batılı ülke tepki göstermiş, Ukrayna'ya karşı saldırgan bir tutumun Rusya için ciddi sonuçları ve ağır bedeli olacağı uyarısı yapmıştı.

Rusya, aralık ayında Amerika ve NATO'ya ayrı ayrı yaptığı güvenlik garantileri konulu teklifinde NATO'nun doğuya doğru genişlememesi için kendisine garanti verilmesini içeren bazı önerilerde bulunmuştu.

Rusya ile Amerika bugün Cenevre'de bu konularda görüşme yapacak. 12 Ocak'tarihinde konunun NATO-Rusya Konseyi'nde ele alınması bekleniyor.