İtalya'nın dönem başkanlığında gerçekleşen G20 Maliye ve Sağlık Bakanları toplantısından sonra ortak bildiri yayımlandı.

thumbs_b_c_b1d9f7d9b9800b1b8c53b483252c627a

Bildiride, Kovid-19'un dünya çapında derin etkilerinin devam ettiğini, salgının sağlık sistemleri, hizmetleri ve eğitimindeki zafiyetleri ortaya çıkardığı belirtildi.

Salgının küresel ekonomiye ağır hasar verdiği ve ekonomik toparlanmanın ülkeler ve toplumlar arasında farklılık gösterdiği hatırlatılan bildiride, Kovid-19'un gelişmekte olan ekonomileri, yoksul haneleri, bayanları, kız çocuklarını, engellileri ve yaşlıları daha ciddi şekilde etkilediği söylendi.

Trump: Salı günü tutuklanmayı bekliyorum Trump: Salı günü tutuklanmayı bekliyorum

Bildiride, salgının, dünyanın küresel sağlık krizlerine koordine biçimde müdahale edemediğini ortaya çıkardığına dikkat çekildi.

Salgını her yerde mümkün olan en kısa zamanda kontrol altına alma ve sağlıkla alakalı acil durumlara müdahale çabalarını güçlendirme taahhüdünün yinelendiği bildiride, kapsamlı biçimde Kovid-19 aşılamasının küresel kamu menfaatine olduğu belirtildi.

Bildiride, özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde güvenli, uygun fiyatlı, kaliteli ve etkili aşılara, tedavilere ve kişisel koruyucu ekipmanlara zamanında ve adil erişim sağlamak için bütün ortak çabalara destek verildiği kaydedildi.

Bu yıl sonuna kadar küresel nüfusunun en az yüzde 40'ının, 2022 yılın ortasına kadar yüzde 70'inin aşılanması hedefine doğru ilerlemeye yardımcı olmak üzere adımlar atılacağı bildiride, gelişmekte olan ülkelerde aşı ve tıbbi ürün arzını artırmaya yardımcı olunacağı, bu ülkelere yönelik tedarik ve finansman yasakların kaldırılacağı söylendi.

Bildiride, düşük ve orta gelirli ülkelerin yerel ve bölgesel üretim kapasitesiyle arz zincir dayanıklılığının ve aşı dağıtımının artırılacağına dikkat çekildi.

Kovid-19 krizinden alınan dersler sonucunda uzun vadede sağlık kapasitesine yatırımın artırılacağı bildiride, salgın önleme, hazırlık ve müdahaleyi geliştirmeye kararlı olunduğu vurgulandı.

Bildiride, G20 Ortak Finans-Sağlık Görev Gücü kurulduğu, bunun, salgın önleme, hazırlık ve müdahale ile ilgili konularda diyaloğu ve küresel işbirliğini geliştirmeyi amaçladığı kaydedildi.

Dünyanın önde gelen 20 büyük ekonomisinin liderleri, İtalya'nın ev sahipliğinde yarın ve pazar günü Roma'daki G20 zirvesinde bir araya gelecek.