Yunanistan, provokatif tacizlerinin seviyesini NATO görevi yapan Türk F-16’larına Girit açıklarında S-300 hava savunma sistemleri ile kilit atmakla bir üst noktaya taşıdı, Pentagon bu eylemlere yönelik soruları yanıtsız bırakıyor.

abd yunanistan pentegon

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, "Yunan S-300’leri NATO görevi yapan Türk F-16'larına kilit attı, bu sizce kabul edilebilir bir davranış mı?" sorusuna "Bu konuda söyleyebileceğim bir şey yok." cevabını verdi.

pentegon

Fransa'dan Apple'a 'cihazları işlevsizleştirme' soruşturması Fransa'dan Apple'a 'cihazları işlevsizleştirme' soruşturması

"Amerika da NATO görevi kapsamında birçok yabancı ülkenin hava sahasında uçuyor. Amerika’ya böyle bir görev esnasında bu tür bir şey yapılırsa bu sizin için kabul edilebilir bir durum olur mu?""(Amerikan Savunma Bakanı Lloyd) Austin geçmişte Türk Yunan mevkidaşıyla konuştu ve Ege’deki tansiyonları yapıcı bir diyalogla düşürme çabalarının devam etmesi gerektiği çağrısında bulundu."

Sözcü, sorulara doğrudan yanıt vermekten kaçınırken, Pentagon bu konuyu salt askeri bir meseleden çok diplomatik bir sorun olarak görüyor.