Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in, işgal altındaki Doğu Kudüs'te 10 bin haneli yeni yasa dışı Yahudi yerleşim inşasını onaylamasına tepki gösterdi.

thumbs_b_c_1ba86056140f3edafade9c29bd28a015

İsrail'in, "yerleşim birimini genişletmek için Uluslararası Kudüs Havalimanı arazisinde 10 bin yeni yerleşim konutunun inşasına onay vermesini kınadıkları" yapılan açıklamada, İsrail'in planının, Kudüs'ün tarihi, yasal ve demografik yapısını değiştirmeyi amaçladığı ve Filistin devletinin başkenti olacak kenti, gelecekte yapılması muhtemel herhangi bir müzakereden çıkarma çabaları kapsamında olduğu söylendi.

Plandan duyulan endişe ifade edilerek, uluslararası toplum ve Amerika yönetimine Yahudi yerleşim projelerinin durdurulması için acil müdahale çağrısı yapıldı.

İsrail, yasa dışı yerleşim yeri için geçmişte girişimde bulunmuştu

İsrail'in Kudüs Belediyesi'ndeki ilgili bir alt komite, Doğu Kudüs yakınlarında bulunan ve 2000 yılı başındaki İkinci İntifada'dan bugüne atıl durumda bekleyen Uluslararası Kudüs (Atarot) Havalimanı çevresinde 10 bin haneli yasa dışı Yahudi yerleşim yeri inşası için ilk onayı vermişti.

İsrail söz konusu yasa dışı yerleşim yeri için geçmişte girişimde bulunmuş uluslararası baskı karşısında geri adım atmıştı.

İsrail sivil toplum örgütü Barış Şimdi (Peace Now), Doğu Kudüs yakınlarındaki yerleşim yerine dair İsrail'in havalimanı bölgesini kamu arazisi olarak saydığını bu toprakların bir kısmının Filistinlilerin özel mülkü olduğuna dikkat çekmişti.

İsrail'in 1967 yılında işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da 250 yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 450 bini Batı Şeria'da 150 bin kadarı Doğu Kudüs'te olmak üzere 600 bin Yahudi yerleşimci, işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha çok zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.