Orman yangınlarıyla mücadele 8 gündür aralıksız sürüyor. Günlerdir yangınları kontrol altına almaya çalışan orman işçileri, şiddetli rüzgarın etkisiyle zaman zaman güçlük çekiyor. Kuvvetli poyraz nedeniyle alevler yükselmeye devam ediyor.

Orman Genel Müdürlüğü'nden gelen son dakika bilgilendirmesine göre, 28 Temmuz- 04 Ağustos 2021 tarihleri arasında 39 ilde 174 adet orman yangını meydana geldi, bu yangınların 161 adedi kontrol altına alındı. 5 ilde 13 adet yangını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor. 

Antalya'da 2 yangın devam ediyor:  Manavgat, Gündoğmuş

Muğla'da 7 yangın devam ediyor: Marmaris, Köyceğiz, Kavaklıdere Milas 2 , Yılanlı, Seydikemer

Aydın'da 1 yangın devam ediyor: Karacasu

Isparta'da 2 yangın devam ediyor: Sütçüler

Denizli'de 2 yangın devam ediyor: Tavas, Güney

TERMİK SANTRAL TAHLİYE EDİLİYOR

Milas ilçesi Beyciler Mahallesi'nde başlayan yangın, önce Bodrum'un Mazı Mahallesi'ne ardından Milas'ın Çökertme ve Türkevleri mahallelerine sıçradı. Alevler, şiddetli rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayıldı, Kemerköy Termik Santrali'ne 400 metre yaklaştı. Santral tahliye ediliyor.

Rüzgarında etkisiyle yayılan yangına, bölgede bulunan çok sayıda yangın söndürme ekibince müdahale ediliyor. Bazı ekipler ise yerleşimin yoğun olduğu alanlarda güvenlik amacıyla bekletiliyor.

Hem örnek hem tavsiye! Japon uzmandan TOKİ'ye övgüler Hem örnek hem tavsiye! Japon uzmandan TOKİ'ye övgüler

ANTALYA VE MUĞLA'YA 112 TOMA

Antalya ve Muğla'daki yangınlar için TOMA'lar da devreye girdi. Emniyet Genel Müdürlüğü kaynaklarından alınan bilgiye göre; iki ile toplam 112 TOMA gönderildi. Diğer illerde çıkan orman yangınlarında ise o ildeki görevli TOMA'lar kullanılıyor.

ANTALYA'DA İKİ NOKTADA YANGIN SÜRÜYOR

Antalya'daki orman yangınları iki noktada sürüyor. Manavgat ve Gündoğmuş ilçelerinde havadan ve karadan yapılan çalışmalarla alevler kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Sahil Güvenlik ekiplerinden yangın söndürme çalışmalarına destek Manavgat merkez ve Demirciler mevkisindeki evler de tedbir amaçlı tahliye edildi. Gündoğmuş'un sarp arazisinde süren yangın ise mahallelere yaklaşmış durumda. Alevleri söndürmek için karadaki çalışmalar havadan destekleniyor.

MUĞLA'DA BAZI MAHALLELER BOŞALTILDI

Muğla'da yerleşim alanlarını da tehdit eden alevlerle mücadele kesintisiz sürüyor. Geniş bir alana yayılan yangınları kontrol altına alma çalışmalarına vatandaşlar da destek veriyor. Marmaris, Bodrum ve Milas'ın ardından Köyceğiz, Seydikemer ve Kavaklıdere'de de bazı mahalleler tedbir amacıyla boşaltıldı. Hisarönü Mahallesini aşan alevler, Orhaniye ve Turunç Mahallelerine yöneldi.

Kavaklıdere'yi aşan yangın, Merkez Menteşe Mahallesine kadar ulaştı. Bazı evler zarar gördü. Ekiplerin havadan ve karadan müdahalesine çevre il ve ilçelerden gelen itfaiye ekipleri de destek veriyor.

Muğla'da 2 bini orman teşkilatı mensubu olmak üzere 4 bin 280 personel, bin 339 araç, 7 uçak, 15 helikopter ve 1 İHA desteğinde yangınlara müdahale ediliyor.

Yurt dışından destek için gelen uçak ve helikopterlerin bir kısmı da Dalaman Havalimanında konuşlandırıldı. Yangına havadan müdahale, havalimanındaki koordinasyon merkezinden yönlendiriliyor. 

AYDIN'DA BİR NOKTADA YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

Alevlerin yükseldiği bir diğer nokta da Aydın. Karacasu ilçesindeki orman yangınına müdahale sürerken Bozdoğan ilçesindeki yangın kontrol altına alındı.

Karacasu ilçesine bağlı Alemler Mahallesi'ndeki Karıncalı Dağı eteklerindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayıldı.

Yangına müdahale etmek için tüm kurum ve kuruluşların seferber olduğunu vurgulayan Vali Aksoy, "Temennimiz yangını kontrol alabilmek. Yaklaşık olarak 150 hektarlık bir alanın zarar gördüğünü değerlendiriyoruz ilk aşamada. Bununla ilgili çalışmalarımız bütün kurum ve kuruluşlarımızla iş birliği içinde devam ediyor" dedi.

Bozdoğan'daki yangın ise ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alındı.

DENİZLİ'DE ALEVLER YENİDEN YÜKSELDİ

Denizli'nin Buldan ilçesinde, dün gece saatlerinde kontrol altına alınan ve soğutma çalışmaları süren yangın, rüzgarın etkisiyle yeniden alevlendi.

Türlübey Mahallesi yakınlarındaki ormanlık bölgede, dün öğle saatlerinde çıkan ve rüzgarın etkisiyle büyük bir alanda etkili olan yangında soğutma çalışmaları devam ediyor. Bu sabah saatlerinde tamamen kontrol altına alınan yangın, akşam saatlerinde ise ekiplerin soğutma çalışmaları yaptığı bölgede rüzgarın etkisiyle yeniden başladı.

Yangına Orman Bölge Müdürlüğü, Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri ve vatandaşlar müdahale ediyor.

Azerbaycan'dan gelen itfaiye ekibi de söz konusu bölgeye sevk edildi. Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığına bağlı 15 araçtan oluşan itfaiye grubu, bölgedeki yangınların söndürülmesine destek veriyor.

Milli Savunma Bakanlığı da bir açıklama yaparak, Denizli'de çıkan yangına müdahale etmek üzere 11'nci Komando Tugay Komutanlığı'ndan iş makinaları ve personel görevlendirildiğini duyurdu.  

ISPARTA SÜTLÜCE'DE MÜDAHALE SÜRÜYOR

Isparta'nın Sütçüler ilçesinde çıkan orman yangının kontrol altına alınması için çalışma yürütülüyor. Çandır Köyü Yazılı Kanyon Tabiat Parkı mevkisindeki ormanlık alanda çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.

Ekipler gece boyunca arazöz ve itfaiye araçlarıyla söndürme çalışmalarını sürdürdü, havadan müdahale devam ediyor. Çandır Köyü ile Yıldız ve Camili mahallerinin çevresinde etkili olan yangının bir an önce kontrol altına alınması için mücadele ediliyor.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, yangının bugün kontrol altına alınmasının beklendiğini söyledi. Özkaya, "İnşallah bugün Sütçüler'den güzel haber vermeyi umuyoruz. Isparta, Antalya ile benzer bölge. Bütün hava, kara gücümüzle Antalya ve Muğla'ya odaklanmak istiyoruz. Onun için dışardaki yangınlara hemen müdahale edip söndürüyoruz" diye konuştu.