Meteoroloji Hava Tahmin Uzmanı Şahin Şahbaz, Türkiye'nin etkisi altında olduğu yağışlı havanın önümüzdeki haftada devam edeceğini söyledi.

Dün geceden itibaren yurdun kuzeybatısından gelen bir yeni yağışlı sistemin etkisi altına girildiğini, "Bu yağışlı sistem üç gün boyunca yurdun büyük bir kesimini etkisi altına almaya devam edecek.

hava durumu-4

Pazar, pazartesi, salı günü özellikle Güneydoğu Anadolu'nun doğusu hariç her yer yağış alacak. Yağışlı sistemin gitmesinden sonra 'bahar yağışları' dediğimiz gündüz ısınmasına bağlı yağışlar önümüzdeki hafta da yurdun iç kesimlerinde devam edecek."

hava-3

Yağışlar gök gürültülü sağanak şeklinde yerel olarak kuvvetli olabileceği, "Yağışlar gök gürültülü sağanak olacağı için sel ve su baskınına neden olabilir. Yıldırım, dolu, geniş, düzlük alanlarda hortum yapma potansiyeli var. Riskli bir hava diyebiliriz."

Vatandaşların dikkatli olmalarında fayda var

Yarın Marmara'da Kütahya çevreleri, Afyonkarahisar'ın kuzeyinden itibaren, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz'in iç kesimleri ve İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Antalya'nın kuzeybatısının kuvvetli yağış alacağını, pazartesi günü Akdeniz'in iç kesimleri, Eskişehir hariç İç Anadolu'nun tamamı, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli yağış beklentisi olduğunu dile getirdi.

"Yağış anında kuvvetli rüzgar yapma potansiyeli yüksek. Ege bölgesi için bir uyarımız yok ama bizim gök gürültülü sağanak yağış verdiğimiz her yerde vatandaşların dikkatli olmalarında fayda var."

Başkentte bugün saat 23.00'e kadar yerel kuvvetli gök gürültülü sağanak beklendiğini, "Pazar ve pazartesi günü Ankara'nın kuzey ve batı kesimleri şehir merkezi dahil olmak üzere yine kuvvetli yağış sahasının içinde. 3 gün, salı günü şehir merkezinde pek beklemiyoruz ama daha çok kuzey kesimlerinde olmak üzere kuvvetli yerel sağanak olabilir."

Diyaliz hastalarının imdadına UMKE ile AFAD ekipleri yetişti Diyaliz hastalarının imdadına UMKE ile AFAD ekipleri yetişti

Geçen hafta mevsim normalleri üzerine çıkan sıcaklıkların bazı yerlerde mevsim normallerin altına düştüğünü, "Sıcaklıklar önümüzdeki haftada mevsim normalleri civarında seyredecek."

Kuvvetli rüzgar uyarısı

Yarın Doğu Anadolu'nun batısı ile Güneydoğu Anadolu'nun batısında ve Kahramanmaraş çevrelerinde yarın güney yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde bir rüzgar beklediklerini, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli, tedbirli olması gerektiğini söyledi.