Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren okullarda "kültür okuryazarlığı" eğitimi verileceğini duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bilecik Valiliği'ne gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı konuşmada, bu dönem, yazın öğrencileri yalnız bırakmamak için özellikle Kovid-19 salgınından sonra öğrenme kayıplarını telafi etmekle alakalı devamlı yanlarında olmak için 4 alanda yaz okulu açacaklarını söyledi.

milli eğitim bakanlığı-5

Yaz okullarından ikisinin bilim ve sanat merkezlerinde açılacağını belirten Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Bunun için bilim sanat merkezlerini tüm Türkiye sathında yaygınlaştırdık.

183 bilim sanat merkezini 2021 yılında 225'e, 2022 yılının ilk 5 ayında 355'e çıkarttık. Şimdi tüm öğrencilerimiz için 'bilim' ve 'sanat' olmak üzere iki ders açarak öğrencilerimizin bir ay süreyle yaz okulu kapsamında bilim ve sanatla alakalı ders almalarını sağlayacağız."

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, üçüncü yaz okulunun matematikle alakalı olacağını dile getirdi.

Matematik okuryazarlığıyla alakalı seferlik başlattıklarını hatırlatan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şöyle devam etti:

"İnşallah matematik öğretim metodolojisini adım adım güncel hayatla ilişkilendirerek değiştireceğiz. Bununla ilgili tüm Türkiye'de öğrencilerimizin gittikleri her yerden katılabilecekleri matematik yaz okulu açıyoruz.

Bir sonraki dördüncü ve son olan yaz okulumuz da yabancı dille ilgili. Yıllardan beri şikayet edilen İngilizce öğrenmeyle ilgili problemi artık ülkemizin gündeminden çıkarmak istiyoruz. Bununla ilgili hazırlıklarımızı yaptık. İnşallah hazırlıkların ilk sonuçlarını, ilk yaklaşımları o yaz okullarında öğrencilerimizle buluşturacağız."

İlk ölçme değerlendirme çalışmalarını, saha taramalarını tamamladık

Milli Eğitim Bakanlığı olarak Türkçe okuryazarlığını artırma ve güçlendirmenin birinci ana odaklarını oluşturduğunu söyleyen Mahmut Özer, şunları söyledi:

"İlk defa 4'üncü, 7'nci ve 11'inci sınıflar seviyesinde 4 beceride, sadece okuduğunu anlama değil, işitme, yazma ve konuşma becerilerini güçlendirecek şekilde yeni metodolojileri sisteme dahil etmeye çalışıyoruz.

Bunun için 4 beceride 13 bin öğrencinin katıldığı 4'üncü, 7'nci ve 11'inci sınıf seviyelerindeki ilk ölçme değerlendirme çalışmalarını, saha taramalarını tamamladık.

İnşallah buradan elde edilen verilerle 2022-2023 eğitim öğretim yılında öğretmenlerimizin eğitimiyle ilgili Türkçe öğretimiyle alakalı yeni yaklaşımları sisteme dahil edeceğiz."

Bilecik'ten yepyeni bir projeyi duyurmanın mutluluğunu yaşadığını anlatan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yıllardan beri Türkçe, matematik, fen okuryazarlığının konuşulduğunu ancak kültür okuryazarlığının konuşulmadığını belirtti.

"Özellikle bu müjdeyi Bilecik'e sakladık, açıklamak için çünkü Bilecik, Osmanlı'nın kuruluşunun ilk başladığı, nüvelerinin başladığı şehir. Dolayısıyla bu topraklara dair kültürün okuryazarlığıyla ilgili çalışmalarımız bitti.

İlk çalışmalar, inşallah bu yaz okuluna giden öğrencilerimiz üzerinde genel tespitleri yapacağız. 2022-2023 eğitim öğretim yılı itibarıyla öğrencilerimizin kültürel, bu topraklara dair kültür kodları, değerleri, onların ne olduğunu öğrenme içselleştirmeyle alakalı yepyeni bir süreci başlatacağız. İnşallah bu da yıllardan beri şikayet edilen bir konunun çözümüne büyük katkı sağlayacak."

MEB'den 20 Bin Öğretmen Atama Hakkında Açıklama MEB'den 20 Bin Öğretmen Atama Hakkında Açıklama

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya tarafından hediye takdim edildi.

Ziyarette AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Muzaffer Sandal, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, AK Parti İl Başkanı Serkan Yıldırım ile kurum müdürleri hazır olarak bulundu.