Windows 10 güncelleştirmesini yaptığınızı ve bu işlemden sonra bazı sorunların meydana geldiğini. Bu noktada sisteminizi geri yükleyerek sorunların olmadığı bir tarihe geri döner ve sistem eski haline döner.

Windows 10'da Sistem

Bu sadece güncelleştirmeler için değil aynı zamanda oyunlarda ya da programlarda meydana gelen sorunları çözmek için de kullanılıyor.

Windows 10'da Sistem Geri Yükleme

Bir gün önce sorunsuz çalışan bir program, güncelleme gelmeden ya da siz bir dosyasıyla oynamadan bozulduysa bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Windows 10

Sistem Geri Yükleme nedir?

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar için Sistem Geri Yükleme aslında bir zaman makinesi görevini üstleniyor. Sistemi sizin belirlediğiniz bir tarihe geri götürüyor.

Bu işlemi yaptığınız tarih ile geri dönülen tarih arasında yapılan güncellemeleri, program yüklemelerini ya da sistem değişikliklerini geri alıyor. Kişisel dosyalarınız bu işlemden etkilenmiyor ve aynı şekilde kalıyor.

Sistem geri yükleme noktası nasıl oluşturulur?

Adım #1: Arama çubuğuna Geri yükleme noktası oluştur yazın ve çıkan sonuca tıklayın,

Adım #2: Pencereden Sistem Koruması sekmesine girin,

Adım #3: Oluştur seçeneğine tıklayın ve bir açıklama yazın,

Adım #4: Tamam’a tıklayın.

Sistem geri yükleme noktası oluşturmak sanıldığından çok daha basit bir şekilde yapılabiliyor. Normal bir şekilde Sistem Geri Yükleme işlemi yapmak istediğiniz zaman, Windows size otomatik bir tarih öneriyor.

Siz bu şekilde kendi yükleme noktalarınızı oluşturabilirsiniz. Özellikle ileride sistem geri yükleme noktası yok hataları ile karşılaşmamak için sık sık güncelleme noktaları oluşturabilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme nasıl yapılır?

Adım #1: Pencereden Sistem Koruması sekmesine girin,

Adım #2: Sistem Geri Yükleme seçeneğine tıklayın,

Adım #3: Farklı bir yükleme noktası seç’i işaretleyin ve İleri’ye tıklayın,

Adım #4: Diğer yükleme noktalarını göster seçeneğini aktif hale getirin,

Adım #5: Geri dönmek istediğiniz tarihi seçin ve İleri’ye tıklayın,

Adım #6: Son ve ardından Evet’e tıklayın.

Sistem Geri Yükleme komutu başladıktan sonra durdurulmuyor. Bu nedenle doğru noktayı seçtiğinizden ya da bu işlemi gerçekten yapmak istediğinizden emin olmalısınız.

Ayrıca yukarıdaki adımları takip ederek, sisteminizde yer alan tüm geri yükleme noktalarını görebilirsiniz. İşlem sayfasından Etkilenen programları tara seçeneği ile hangi programların işlem göreceğini de görebilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme silinen dosyaları geri getirir mi?

Sistem Geri Yükleme dosya kurtarma amacıyla da kullanılıyor. Bunu yapabilmek için doğru noktada geri yükleme noktası oluşturmanız gerekiyor. Bu nedenle her şeyden önce her ay düzenli olarak kendiniz manuel olarak Sistem Geri Yükleme noktası oluşturmalısınız. Bir dosya silinirse ya da bozulursa, Sistem Geri Yükleme noktasına giderek geri getirebilirsiniz.

Windows 10’da silinen dosyaları geri getirmek için yedekleme kullanılıyor. Bilgisayarınızın otomatik olarak yaptığı yedeklemeler ile kişisel dosyalarınızı dilediğiniz zaman geri getirebiliyorsunuz.

Sistem Geri Yükleme ise genellikle oyun, işletim sistemi ve programların dosyalarında meydana gelebilecek sorunları çözmek için kullanılıyor. Yine de dosya getirmek için de kullanılabilir.

Sistem Geri Yükleme fotoğrafları siler mi?

Sistem Geri Yükleme hiçbir şekilde kişisel dosya ya da fotoğraf silmiyor. Bu işlem bilgisayar ve programların dosyaları üzerinde etkili oluyor.

Bilgisayarınıza iki tarih arasında yüklediğiniz fotoğraflardan müziklere kadar tüm kişisel dosyalarınız aynı şekilde kalmaya devam ediyor.

Geri yükleme noktalarına dikkat ederseniz genellikle bir program yüklediğinizde ya da Windows güncelleştirmelerinde otomatik kayıt yaptığını görebilirsiniz.

Sistemdeki bozulmaları düzelten ve eski haline getiren bir işlem. Bu nedenle kişisel bilgiler, dosyalar ile bir işi yok da diyebiliriz. Bu nedenle Windows 10 dosyalarında, oyun ve program dosyalarında bozulmalar gerçekleşirse gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Sadece işlemi yaptığınız tarihten, geri gideceğiniz tarih arasındaki yeni program kurulumları siliniyor. Bu süreçteki programları yeniden kurmalısınız.

Windows 10, oyun ve programlarda meydana gelebilecek sorunları dosyalardaki bozuklukları bu işlem ile çözebilirsiniz. Dosya kurtarma için Windows Yedekleme kullanılsa da, yine seçilen geri yükleme noktaları arasından bazı silinen dosyalarınızı geri getirebilirsiniz. Düzenli olarak her ay sistemin doğru çalıştığı zamanlarda bir geri yükleme noktası oluşturmayı unutmayın.