Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüşmesinde, engelsiz tahıl ihracatı.

Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna'da yaşanan son durumun güncel yönleri hakkında derinlemesine görüş alışverişinde bulundu.

putin-2

Vladimir Putin, Ukrayna'da yaşanan "özel askeri operasyon"a yönelik son gelişmelere dair bilgi verirken, "Kiev’in kabahati nedeniyle" kesilen müzakerelerin tekrardan başlamasına Rusya'nın açık olduğunu söyledi.

rusya-4

Batı'nın Ukrayna'ya devam ettirdiği silah sevkiyatının tehlikeli olduğuna dikkati çeken Vladimir Putin, bu bağlamda durumun daha çok istikrarsızlaşacağını ve insani krizin ağırlaşacağını belirtti.

Küresel gıda güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili durumun detaylıca ele alındığı görüşmede Vladimir Putin, Batılı ülkelerin hatalı ekonomik ve mali politikaların yanı sıra uyguladıkları Rus karşıtı yaptırımların sonucu olarak gıda tedarikindeki zorlukların gerçek nedenlerini somut verilere dayanarak açıkladı.

G7 Zirvesi'nde yeni rotalar belirlenecek G7 Zirvesi'nde yeni rotalar belirlenecek

Vladimir Putin, "Rusya kendi adına, Karadeniz limanlarından Ukrayna tahılının ihracatı dahil olmak üzere engelsiz tahıl ihracatı için seçenekler bulmaya yardım etmeye hazır.

Rus gübreleri ve tarım ürünleri arzındaki artış, küresel gıda pazarındaki gerilimin azalmasına yardımcı olacak ve bu da elbette ilgili yaptırım yasakların kaldırılmasını gerektirecek." ​​​​​​​

Almanya: Rus birliklerinin geri çekilmesi çağrısında bulunuldu

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit yaptığı yazılı açıklamada, Şansölye Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un öğle saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştüklerini söyledi.

80 dakika süren görüşmede, Olaf Scholz ve Emmanuel Macron'un, Vladimir Putin'e derhal ateşkes sağlanması ve Rus birliklerinin geri çekilmesi çağrısında bulunduğu söylendi.

İki liderin ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile ciddi doğrudan müzakerelere girmesini ve yaşanan ihtilafa diplomatik bir çözüm bulmasını talep ettikleri söylendi.