VakıfBank'tan yapılan açıklamaya göre, banka, nisan ayından sonra yılın ikinci sendikasyon kredisini sürdürülebilir performans kriterlerine dayalı olarak yeniledi. Bankanın tüm sendikasyon kredileri, sürdürülebilirlik kriterleriyle dönüştürülmüş oldu.

thumbs_b_c_2b4e81ed9b35b29315ce2070222c575d

SMBC ve Standard Chartered Bank'ın sürdürülebilirlik koordinatörü olduğu, Emirates NBD'nin ajan banka olarak görev aldığı ve koordinatörlük görevini The Commercial Bank Qatar ile First Abu Dhabi Bank'ın üstlendiği kredi işlemine 16 ülkeden 27 banka katılım sağladı.

367 gün vadeli kredinin dolar maliyeti "Libor+215 baz puan", avro maliyeti "Euribor+175 baz puan" seviyesinde gerçekleşti.

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, bankanın, yılın ikinci sendikasyon kredisini sürdürülebilir performans kriterlerine dayalı olarak yenileyerek sürdürülebilir temalı fonlamalardaki öncü konumunu devam ettirdiğini söyledi.

Yüzde 102 oranında yeniledikleri sendikasyon kredisinin, ülke ve VakıfBank'a duyulan güveni bir kez daha perçinlediğini, "VakıfBank'ın güçlü bir muhabir ağı var.

Nisan ayındaki 1,1 milyar dolarlık işlemle beraber toplam 1,8 milyar dolara ulaşan sendikasyon kredimiz, güçlü muhabir ağımızın en önemli göstergesi."

"Karbon emisyonumuzun azaltılması, elektrik tüketimimizde yenilenebilir kaynakların kullanımı ve Karbon Saydamlık Projesi (CDP) Su Programına yapılacak raporlama taahhütlerini içeren sendikasyon kredimizin maliyeti, bu taahhütlerimizin ilgili dönemlerde gerçekleşmesi durumunda daha aşağı seviyelere inecektir.

Bankacılık faaliyetlerimizi, sürdürülebilirlik kriterlerimize uygun yürütme sözümüzün altına bu işlemle birlikte bir kez daha imza atmış olduk. VakıfBank, uluslararası kaynak temininde en aktif Türk bankası.

Bursa Çimento çözüm ortağı bayileri ile bir araya geldi Bursa Çimento çözüm ortağı bayileri ile bir araya geldi

Her alanda olduğu gibi uluslararası fonlama tarafında yenilikleri ve fırsatları yakından takip ederek alternatifler üzerinde çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz.

Mart ayında gerçekleştirdiğimiz toplam 1 milyar 750 milyon dolar tutarlı, Türk bankacılık sektörünün tek seferdeki en büyük menkul kıymetleştirme işlemi, ikicisini tamamladığımız sürdürülebilir eurobond ihracı ve sürdürülebilir sendikasyon kredileri ile fonlama alanında başarılı bir yılı geride bırakıyoruz.

Yurt dışından sağladığımız uzun vadeli, uygun maliyetli 14 milyar dolara ulaşan toplam kaynağımızla reel sektöre destek olmaya ve dış ticareti finanse etmeye devam edeceğiz."