Türkiye'nin yapmış olduğu uzayla ilgili faaliyetler, uydu üretimi ya da uydu gönderme açısından askeri ve sivil olarak düşünüldüğünde TUA olarak sivil tarafta olduklarını, BM'nin uzayın barışçıl kullanımıyla ilgili vermiş olduğu kararlar çerçevesinde çalışmalarını sürdürme amacında olduklarını söyledi.

Gözlemevlerinde optik bölgede gözlemler yapıldığını, "Yani bir mercek ve ayrı sistemlerden oluşan teleskoplar var. Erciyes Üniversitesi Gözlemevi ile Atatürk Üniversitesi Doğu Anadolu Gözlemevi diğerlerinden farklı. 

Erciyes Üniversitesi'nde bir çanak antenimiz ve radyo teleskopumuz var. Doğu Anadolu Gözlemevi'nde ise yeni kuruluyor. 4 metrelik bir ayna çapına sahip teleskopumuz olacak. Yani bu neredeyse Avrupa'nın en büyük teleskopu."

Türkiye'de uzay çalışmalarının genelde üniversitelere bağlı olarak çalıştığını, 1868 yılında Kandilli Rasathanesi'nin kurulduğunu daha sonra sırasıyla 1935 yılında İstanbul Üniversitesi Gözlemevi, 1963 yılında Ankara Üniversitesi Gözlemevi, 1965 yılında Ege Üniversitesi Gözlemevi, 1991 yılında Çukurova Üniversitesi UZAYMER, 1997 yılında TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, 2002 yılında ÇOMÜ Ulupınar Astrofizik Gözlemevi, 2009 yılında Erciyes Üniversitesi Gözlemevi, 2012 yılında İnönü Üniversitesi Gözlemevi, 2015 yılında Adıyaman Üniversitesi Gözlemevi, 2019 yılında Atatürk Üniversitesi Doğu Anadolu Gözlemevi kuruldu.

Ay yörüngesine ulaşacak araçla ilgili test çalışmaları yapılıyor

Prof. Dr. İbrahim Küçük, güncel uzay çalışmaları ve bu alandaki hedeflerle ilgili şu bilgileri paylaştı:

"Bu sene şubat ayında, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bizzat kendisi Milli Uzay Programı'nın tanıtımını yaptı. 10 tane hedef belirlendi. Bunlardan birincisi Ay görevi. 

Ay'a ulaşmamız lazım. Ay'a bir şekilde ulaşalım ve ondan sonra oraya araç indirelim. Ay'a ulaşmayı hedefliyoruz. Uluslararası Uzay İstasyonu'na bir Türk astronotu göndermeyi hedefliyoruz. 

Fırlatma yeteneğimizi şu anda geliştirmeye çalışıyoruz. Bununla ilgili çok önemli atılımlar yapılıyor. Mesela şu an şu saatlerde Ay'a gidecek araçla ilgili ya da Ay yörüngesine ulaşacak araçla ilgili test çalışmaları yapılıyor."

TÜRKSAT 6A'da 16 yıllık yakıt bulunacak

TÜRKSAT 6A projesinin yöneticiliğini yapan TÜBİTAK UZAY'dan Dr. Cevher Levent Ertürk milli imkanlarla geliştirilen haberleşme uydusu olan TÜRKSAT 6A hakkında bilgi verdi.

TÜRKSAT 6A uydu projesinin 2014 yılı sonunda başladığını hatırlatan Küçük, şunları söyledi:

"Uydumuzda 20 tane bant aktarıcı var. Bu aktarıcılar sayesinde sizler televizyon yayınlarını alabiliyor olacaksınız. Bunlardan 16 tanesi asıl, 4 tanesi yedek. 

TÜRKSAT 6A'nın 15 yıllık bir hizmet ömrü var. Ayrıca uyduda 16 yıllık yakıt bulunacak. Bu sayede uydu hizmet ömrünü doldursa da hala çalışabilecek durumdaysa 1 yıl daha görevini sürdürebiliyor olacak. 

Bursa'da Online kodlama eğitimi bahar dönemi başlıyor Bursa'da Online kodlama eğitimi bahar dönemi başlıyor

4 tonun üzerinde bir uydu. Türkiye'de daha önce yapılan en büyük uydu GÖKTÜRK-2'ydi. 400 kilogramdı. TÜRKSAT 6A ondan 10 kat daha büyük. Bunun büyük bir kısmı yakıt."