İngiltere'nin en yoğun nüfusuna sahip Londra ve güneydoğu bölgesinde 3 Ekim tarihi itibarıyla istasyon depolarının yüzde 22'sinde akaryakıtın olmadığı, bunun İskoçya, Galler ve iç bölgelerde yüzde 6 seviyesine kadar geriledi.

Trump: Salı günü tutuklanmayı bekliyorum Trump: Salı günü tutuklanmayı bekliyorum

Ülkedeki 8 bin benzin istasyonundan 5 bin 500'ünü temsil eden PRA'nın başkanı Brian Madderson, konuya dair değerlendirmesinde, "Yakıt hala Londra ve güneydoğuda en çok ihtiyaç duyulan pompalara gitmiyor."

Özellikle ülkenin güneyindeki akaryakıt tedarik problemine tüm paydaşlarla bir çözüm bulunamamış olmasından dolayı hayal kırıklığı yaşadığını söyledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, hafta sonu yaptığı açıklamada, ülkede nakliye sektörünün içinde bulunduğu durumu aylardır bildiğini, tedarik zinciri sorunlarının Noel'e kadar devam edebileceğini söylemişti.

Silahlı kuvvetler personeli, benzin istasyonlarına akaryakıt taşımaya başladı

İngiltere'de silahlı kuvvetler personeli, bugünden itibaren benzin istasyonlarına akaryakıt taşımaya başladı.

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamaya göre, 100'ü şoför olmak üzere 200 asker, istasyonlar üzerindeki baskıyı hafifletmek için "geçici" destek sağlıyor.

Ülkede, Brexit ve salgın sonrasındaki ağır vasıta sürücü eksikliği nedeniyle son haftalarda benzin istasyonlarına akaryakıt ulaştırılmasında sorunlar yaşanıyor. İstasyonlar önünde uzun kuyruklar oluşurken, marketlerde et, taze sebze, meyve ve makarna gibi kuru gıda raflarının boş kaldığı görülüyor.

İngiltere'deki Arnavutluk vatandaşlarından akaryakıt kriziyle mücadeleye destek teklifi

Arnavutluk, akaryakıt kriziyle karşı karşıya kalan İngiltere’ye destek için, bu ülkedeki vatandaşlarının ücretsiz olarak çalışmaya hazır olduğunu bildirdi.

Arnavutluk’un Londra Büyükelçisi Qirjako Qirko, ülkede yaşanan akaryakıt krizine destek olmak için öneride bulundu.

Qirko, yaptığı açıklamada, İngiltere’deki binlerce Arnavutluk vatandaşının ücretsiz olarak çalışabileceğini belirterek, “Eğer hükümetiniz isterse, hızlıca 5 bin güvenilir şoförü devreye sokabiliriz.”

NATO'nun 1999 yılında yüzlerce Arnavut’u kurtarmak için Kosova’ya yaptığı müdahaleye atıfta bulunan Qirko, İngiltere’nin ev sahipliğine gönül borcunu yerine getirmek için Arnavutluk vatandaşların bu sorunu çözmeye hazır olduğunu bildirdi.