Bölge esnafı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden soruna kalıcı olarak çözüm bulmasını isterken, bazı iş yerleri dış cephesine vantilatör koyarak geçici çözümler üretti.

Çengelköy Mahallesi Muhtarı Can Cumurcu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, Bekar Deresi'nin ıslahıyla alakalı birçok proje ürettiğini anlattı.

Çengelköy içinden ana kolektör bağlamak için 1100 metrelik mesafede ana caddedeki ağaçlara zarar verme durumunun söz konusu olduğunu fakat deniz altından derenin temizlenmesine yönelik çalışmalar yapıldığını, ilçenin tarihi ve kültürel yapısına kötü kokunun ve pis görüntünün yakışmadığını dile getirdi.

"Bekar Deresi'nin temizlenmesine yönelik projeler halihazırda var, şimdiki yönetimin önlerinde bekleyen hazır projeler vardır. Konuyla alakalı istişare edebileceğimiz bir mekanizma ya da muhatap olunacak kimseyi bulamıyoruz.

En azından buradaki sıkıntılar herkesin kulağına gidiyordur, ben kimseyi bu konuda suçlamak istemiyorum ama birilerinin bu konuyla dertlenmesi gerek. Ne hikmetse hala ne gelen var, ne giden.

Dereden yayılan lağım kokuları, pis görüntüleri mutlaka yöneticilerimiz görüyor, şikayetler kulaklarına gidiyordur ama asıl mesele vatandaşın bu sorunlarının giderilmesiyle alakalı dertlenmek gerekiyor."

Misafirlerimi getirdiğim zaman koku nedeniyle çok utanıyorum

Üsküdar'da büyüyen üç senedir Çengelköy'de yaşayan Esra Başoğlu da yayılan kötü kokunun uzun yıllardır bitmeyen ve herkesi rahatsız eden bir sorun olduğunu, yetkililerin seslerini duymasını istediklerini söyledi.

"Burası çok eski, tarihi bir semt ve insanlar Çengelköy'de gezmeyi seviyor. Yetkililerden bu rahatsız edici koku için çözüm üretmelerini istiyoruz.

Vantilatör ne kadar çözüm olur bilmiyorum ama bir an önce çözüm bulunsa, semte gelen ziyaretçiler daha rahat eder. Bu koku, semtin tarihi dokusuna aykırı bir durum."

Çengelköy'de 16 yıldır yaşayan Özbekistanlı Dilara Gölveym yurt dışından gelen misafirlerin de kötü kokudan rahatsız olduğunu belirterek, "İnsanlar buraya nefes almaya geliyor ama kokudan o kadar rahatsız oluyoruz ki duramıyoruz.

Bakan Bilgin'den emekli aylıklarına ilişkin açıklama Bakan Bilgin'den emekli aylıklarına ilişkin açıklama

Lütfen İstanbul Büyükşehir Belediyesi sesimizi duysun, belediyeden bu işe el atmasını rica ediyoruz. Yurtdışından gelen misafirlerimi buraya getirdiğim zaman koku nedeniyle çok utanıyorum. Yurtdışında İstanbul ve Türkiye temiz olarak biliniyor ama buradaki kokudan halk olarak utanıyoruz."