Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Karayolu 5. Ulusal Kongresi ve Sergi Açılış Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Uraloğlu, konuşmasında 2002 öncesinde ülkede yetersiz ulaşım altyapısı olduğunu belirterek, bugün uluslararası standartlara uygun, entegre ve planlı ulaşım yatırımlarıyla Türkiye'yi uluslararası alanda önemli bir merkeze taşıdıklarını ifade etti.

Türkiye'nin üç büyük kıtanın kesişme noktasında bulunduğunu vurgulayan Bakan Uraloğlu, Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının kalbinde yer aldıklarını söyledi. Ülkemizin bu coğrafi konumu sayesinde küresel ticarette önemli bir kavşak noktası olduğunu belirtti.

Bakan Uraloğlu, karayolu taşımacılığının esnek, güvenli, hızlı ve kolay ulaşımın vazgeçilmez bir modu olduğunu ifade ederek, bu nedenle karayollarına büyük yatırımlar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bölünmüş yol ağını önemli ölçüde genişlettiklerini dile getiren Uraloğlu, 2002'de 6,101 km olan bölünmüş yol uzunluğunu 29,283 km'ye çıkardıklarını belirtti. Böylece bölünmüş yolların ülkedeki toplam yol ağının yüzde 43'ünü oluşturduğunu ve trafiğin yüzde 83'üne hizmet ettiğini açıkladı.

Ayrıca, trafik güvenliğini artırarak kazalardaki ölüm oranını düşürdüklerini ifade eden Bakan Uraloğlu, 100 milyon taşıt-km başına hayatını kaybeden kişi sayısında yüzde 81'lik bir azalma sağladıklarını belirtti.

Bakan Uraloğlu, ayrıca karayollarını akıllı ve otonom teknolojilerle donatarak, hızlı ve emniyetli yol altyapısı oluşturduklarını ifade etti. Otonom sürüş sistemleri için alt yapılarını hazır hale getirmeye devam ettiklerini belirtti.

Ulaşım alanında dijitalleşmeye ve çevre dostu teknolojilere önem verdiklerini dile getiren Bakan Uraloğlu, elektrikli ve akıllı araçları kullanmaya başladıklarını ve gelecekte bu araçların daha yaygın hale geleceğini öngördüklerini belirtti.

Bakan Uraloğlu, Türkiye'yi uluslararası bir lojistik merkez haline getirmek amacıyla yatırımlarına devam ettiklerini söyledi. Özellikle Orta Koridorun kilit noktasında olan Türkiye'nin, dünyaya entegre olduğu uluslararası karayolu koridorlarının uzunluğunun yaklaşık 13 bin km olduğunu ifade etti.

Gökyüzünde yeniden doğuş: Baykar'ın İran kurtarma operasyonu Gökyüzünde yeniden doğuş: Baykar'ın İran kurtarma operasyonu

Son olarak, 2028 yılına kadar bölünmüş yol ağlarını 31,250 km'ye, 2053 hedeflerine ise 38,060 km'ye çıkarmayı planladıklarını açıklayan Bakan Uraloğlu, bu kapsamda 1009 km yeni otoyol yapmayı hedeflediklerini ve bu projelerle Türkiye'nin ekonomik büyümesine katkı sağlayacaklarını belirtti.