Rus ordusu, Maiupol kentindeki Azovstal Metalürji Fabrikası'nda direnişi devam eden Ukrayna askerlerine karşı saldırılar devam ettiği söylenildi.

Fabrikada aylardır direniş gösteren Azov Taburunun Telegram hesabından yapılan açıklamada, Rus uçakları son 24 saat içinde Azovstal üzerinde 38 sorti yaptığı bildirildi.

ukranya-1

Fabrikanın uçakların yanı sıra top ve tanklarla ateşe maruz kaldığı belirtilen açıklamada, "Düşman, Ukrayna kalesini ele geçirme girişimlerinden vazgeçmiyor ve piyadelerin de desteklediği günlük saldırılar devam ediyor."

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk, fabrikada 1000 Ukraynalı askerin bulunduğunu, bunlardan yarısının acil tıbbi desteğe ihtiyacı olan yaralılar olduğunu söyledi.

İrina Vereşçuk, Rus güçlerin saldırılarını sürdürerek fabrikada sağ kalan tüm askerleri yok etmek istediğini söyledi.

Askerlerin Azovstal'den çıkartılması gerektiğini belirten İrina Vereşçuk, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün tahliye sürecine katılmak için hazır olduğunu bildirdi.

İrina Vereşçuk, "Rusya ile iş birliği tecrübesi olan, Vladimir Putin'in kim olduğunu iyi bilen dünya liderlerinin desteğine ihtiyacımız var. İnsani koridorlar hususunda Rusya ile anlaşmak için arabuluculuk yapacak devlet başkanlarının yardımına ihtiyaç duyuyoruz."

Rus ordusu Mariupol kentinde kontrolü sağlasa da haftalar süren çatışmalara rağmen Azovstal'e girememişti.

Gözden kaçırmayın

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pakistan'la birlikte ilerlemeye devam Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pakistan'la birlikte ilerlemeye devam

Azovstal'deki tüm bayan, çocuk ve yaşlılar Birleşmiş Milletler girişimleriyle tahliye edilmişti. Fabrikadaki Ukrayna askerleri gıda, su ve ilaç sıkıntısına rağmen direnişi devam ediyor.