Avrupa Birliği Komisyonu, Avrupa Birliği üyelik başvurusu yapan Ukrayna ve Moldova'ya "aday ülke" statüsü verilmesi yönünde görüş bildirdi.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel'de gerçekleştirdiği basın toplantısında, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan'ın adaylık başvurularıyla alakalı Komisyon'un görüşünü açıkladı.

05_2022_06_Haziran_01_AA-28185591

"Aday ülke" statüsü verilmesi yönündeki görüşlerin Kopenhag kriterleri ve "liyakat temelinde" alındığını belirten von der Leyen, bu ülkelerin önünde yapması gereken birçok reform bulunduğunu hatırlattı.

Von der Leyen, Ukrayna hakkında konuşurken özellikle hukukun üstünlüğü, yargı, yolsuzlukla mücadele, ülkedeki "oligarklaşma", temel haklar gibi alanlardaki reformlara vurgu yaptı.

Von der Leyen, "Ukrayna Avrupa Birliği perspektifini, aday ülke olmayı hak ediyor. Birçok iş yapıldı yapılması gereken de çok iş var."

Ukrayna'nın savaştan önce Avrupa Birliği adaylığı yolunda ilerlemeye başladığını hatırlatan von der Leyen, ülkenin Avrupa Birliği müktesebatının yüzde 70'ini şimdiden uyguladığını, Avrupa'nın standartları ve değerleriyle uyuştuğunu söyledi.

Moldova'ya da adaylık statüsü

Von der leyen, Moldova için de Ukrayna gibi "aday ülke" statüsü verilmesini istedi.

Moldova'nın ekonomi ve kamu yönetimi gibi alanlarda yapması gereken çok iş bulunduğunu belirten von der Leyen, ülkenin yakın geçmişte reformlar için önemli adımlar attığını gelecek dönemde bir dizi önemli reforma imza atması gerektiğini söyledi.

Von der Leyen, "Ülkenin liderlerinin bu yönde ilerlediklerini göz önünde bulundurursak Moldova'nın gereksinimleri karşılama potansiyeli bulunduğuna inanıyoruz."

ABD Senatosundan silah düzenlemesine onay ABD Senatosundan silah düzenlemesine onay

Gürcistan'a adaylık statüsü görünmüyor

Avrupa Birliği Komisyonunun Gürcistan'ın adaylık başvurusu hakkındaki görüşü Ukrayna ve Moldova'dan farklı oldu.

Gürcistan'a Avrupa Birliği perspektifi verilmesini isteyen von der Leyen, bu ülkenin "aday ülke" statüsü hakkındaki değerlendirmenin daha sonra yapılmasını tavsiye etti.

Von der Leyen, "Ülke şimdi yapısal reformlar ve Avrupa Birliği yolu için kesin bir yol belirlemek üzere siyasi olarak bir araya gelmeli."

Avrupa Birliği liderleri haftaya değerlendirecek

Avrupa Birliği Komisyonunun görüşü, 23-24 Haziran tarihinde gerçekleşecek Avrupa Birliği Liderler Zirvesinde üye ülkelerin oluşturduğu Avrupa Birliği Konseyine sunulacak. Aday ülke statüsünün verilmesi için üye ülkelerin tamamının onay vermesi gerekecek.

Ukrayna, Avrupa Birliği adaylık başvurusu 28 Şubat 2022 yılında, Moldova ve Gürcistan 3 Mart 2022 yılında yapmıştı. Avrupa Birliği Konseyi, 7 Mart tarihinde Avrupa Birliği Komisyonunu görüşünü sunmaya davet etmişti.

Adaylık statüsü, bir ülkenin uzun yıllar sürecek Avrupa Birliği katılım sürecindeki ilk adımı oluşturuyor. Bir ülkeye aday statüsü verilmesinden sonra koşulların yerine getirilmesi şartıyla ilerleyen aşamalarda katılım müzakereleri başlıyor.