Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Taşkent'te 28 Haziran 2021 yılında imzalanan Türkiye-Özbekistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Altıncı Dönem Toplantısı Protokolü kapsamında, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin Özbekistan'da kamu personelinin eğitim ve gelişimine yönelik geliştirilen araçların tanıtımı için faaliyetler gerçekleştirmesine dair eylem maddesinin yer aldığı hatırlatıldı.

thumbs_b_c_bf7bb694a99d1b397cd489d426496e97

Protokol kapsamında, Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına bağlı Kamu Hizmetlerini Geliştirme Ajansı üst düzey yöneticileri, Özbekistan'ın farklı il ve ilçelerinden vali ve kaymakamlar, Özbekistan Gençlik İşleri Ajansı yetkililerinden oluşan 22 kişilik heyetin, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin ev sahipliğinde 19-24 Aralık arasında Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirdiği belirtilen açıklamada, Özbek heyetin, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldiği açıklandı.

Toplantıda Özbek heyete, ofisin gençlere yönelik geliştirdiği "Staj Seferberliği, Söz Yetenekte" gibi projeler ile başta kamu personelinin eğitimi ve gelişimi için hayata geçirilen "Uzaktan Eğitim Kapısı, Eğitim İhtiyaç Analizi" olmak üzere yapılan projeler hakkında bilgi verildiği aktarılan açıklamada, İnsan Kaynakları alanındaki kamu reformundan sorumlu Özbek yetkililerin, "projelerin ülkelerini ileriye taşıyacak nitelikte olduğunu" belirttiği söylendi.

Yapılan Açıklamada, 24 Aralık Cuma günü sona eren program kapsamında ayrıca İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara, Konya ve İstanbul valilikleri, belediyeler, ilgili kurum ve kuruluşların ziyaret edildiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"Heyet, Özbekistan'ın yerel yönetimler alanında gerçekleştirmeyi planladığı reformlara model olabilecek proje ve uygulamalar hakkında bilgi almıştır.
Ülkemiz, Özbekistan'ın yerel yönetimler alanında gerçekleştirmek istediği reformlar için model oluşturmaktadır. Bu doğrultuda ziyaret programı çerçevesinde, Özbek heyetin kamuda uygulanan insan kaynakları uygulamalarını yakından tanıması, Türkiye'nin idari ve yerel yönetim yapısı hakkında bilgi alması, ülkemizde kamu yönetimi ve belediyecilik alanında yapılan güncel uygulama ve teknolojileri incelemesi hedeflenmiştir.

Ziyaret programında, belediyelerin turizm gelirlerin arttırılmasına yönelik faaliyetler, mesleki eğitim kursları ve tarımsal üretim tesislerindeki güncel teknolojiler tanıtılmıştır."