Nimet Özdemir, Transhepatik ASD adı verilen, karaciğerde açılan tünel ile kalbe ulaşılıp, deliğin kapatılması yöntemiyle ameliyat edildi.

Bursa Şehir Hastanesinde, kalbinde delik olan hastanın, dünyada sayılı Türkiye'de ilk defa kullanılan yöntemle karaciğerinden delik açılarak ameliyat edildiği bildirildi.

20220607_2_53863727_77820193

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, kalbinde delik bulunan Nimet Özdemir, Bursa Şehir Hastanesinde yapılan tetkiklerinden sonra kalbe giden bir damarın anormal seyir göstermesi sebebiyle klasik yöntemle tedavi edilemedi.

Bursa'da Tekstil atölyesinde çıkan yangın 2 eve sıçradı Bursa'da Tekstil atölyesinde çıkan yangın 2 eve sıçradı

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Erkan ve Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Süleyman Bekirçavuşoğlu tarafından gerçekleştirilen operasyon, Türkiye'de bu yöntemle gerçekleştirilen ilk operasyon olurken bunun dünyada sayılı örneği bulunduğu bildirildi.

Ameliyat yönteminin ayrıntıları

Operasyonu gerçekleştiren Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Erkan, hastanın kalbindeki deliğin iki kalp kulakçığı arasında bulunduğunun altını çizerek şunları söyledi:

"Bunun klasik olarak tedavisi, kasık damarından girilerek şemsiye yöntemiyle bu deliğin kapatılması şeklindedir. Yalnız Nimet Hanım'ın şanssızlığı, kasık damarından başlayıp kalbe giden damarın anormal bir seyir göstermesi, klasik yöntemle deliğin kapatılmasını engelliyordu.

Bu durumda hastaya cerrahi ya da alternatif olarak Transhepatik ASD kapatma metodunu düşündük. Hastamızla artılarını, eksilerini ve risklerini paylaştık. Radyolojiden doktor Süleyman Bey'in eşlik ettiği bir operasyonla hastanın karaciğerini bir küçük iğne ile delerek karaciğer toplardamarına önce girip buradan damarı takip ederek kalbe ulaştık ve deliği bu şekilde kapattık."

Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Süleyman Bekirçavuşoğlu ise yaptıkları işlemin cilt üzerinde yarım santimetrelik bir kesi ile ultrason rehberliğinde karaciğeri delerek karaciğer toplardamarı vasıtasıyla kalbe ulaşmak olduğunu, operasyonu sorunsuz tamamladıklarını söyledi.

Hekimlere güvendiği için bu yöntemi kabul ettiğini dile getiren hasta Nimet Özdemir de ameliyattan sonra 24 saat gözlem altında kaldığını ve normal hayat devam ettiğini söyledi.

Güzel bir ameliyat geçirdiği için çok mutlu olduğunu söyleyen Nimet Özdemir, operasyonu gerçekleştiren doktorlarına ve ameliyat sonrasında kendisiyle ilgilenen hemşirelere teşekkür etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklaması ise şu şekilde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da bir hastanın Türkiye'de ilk defa karaciğerde açılan tünelle kalbe ulaşılarak tedavi edildiğini bildirmişti.

Bakan Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından, "Dünyada sayılı, Türkiye'de ilk. Bursa Şehir Hastanesinde yapılan ameliyatta, kalbinde delik bulunan bir hasta kalbe giden bir damarın anormal seyir göstermesi nedeniyle klasik yöntem yerine karaciğerde açılan tünel ile kalbe ulaşılıp, deliğin kapatılması yöntemiyle tedavi edildi."