Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünkü kabine toplantısından sonra açıkladığı "Konutlarda Isı Yalıtım Kredi Paketi"nin detayları belli oldu.

Isı yalıtım kredisinin yüzde 60'ı yalıtım sözleşmesinin ibrazıyla, kalan yüzde 40'ı da proje tamamlanıp enerji kimlik belgesi alınmasıyla kullanılabilecek. Kredi 60 ay vadeli olacak ve faizi yüzde 0,99 olarak uygulanacak.

ev fiyatları-1

Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılık oranı yüzde 70 düzeyinde ve yıllık enerji ithalatı 50-60 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Doğal gazın üçte biri konutlarda tüketilirken mevcut konutların yüzde 50'sinde yalıtım bulunmuyor.

konut fiyatları-1

Sera gazı emisyonunun yüzde 10'u konutlarda ısı kaynaklı oluşuyor. Bina ısı yalıtımıyla en az yüzde 35-45 seviyesinde tasarruf sağlanabiliyor.

konutlar

Söz konusu nedenler, konutlarda ısı yalıtımının önemini artırıcı nitelik taşıyor.

Kredi kullanım detayları

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünkü kabine toplantısından sonra detaylarını açıkladığı konutlarda ısı yalıtımı kredisinin yüzde 60'ı yalıtım sözleşmesinin ibrazıyla, kalan yüzde 40'ı da proje tamamlanıp enerji kimlik belgesi alınmasıyla kullanılabilecek.

Kredi, doğrudan yalıtım firmasının hesabına aktarılacak.

Hazine'den BDDK kararına yönelik işte o açıklama Hazine'den BDDK kararına yönelik işte o açıklama

Isı yalıtımı kredisi 60 ay vadeli olacak ve kredi faizi yüzde 0,99 olarak uygulanacak. Konut başına azami 50 bin lira kredi kullanılabilecek.

Bakanlar Nureddin Nebati ve Fatih Dönmez'den "enerji verimliliğini artırma" vurgusu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konuya dair Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı'mız Fatih Dönmez ile enerjide dışa bağımlılığı azaltmaya yönelik yaptığımız çalışmalar kapsamında 'Konutlarda Isı Yalıtımı Kredisi'ni hayata geçiriyoruz.

Böylelikle enerji verimliliğimizi artıracak sera gazı emisyonunu azaltarak sürdürülebilir çevre politikalarımızı destekleyeceğiz. Milletimize hayırlı olsun."

Bakan Fatih Dönmez de sosyal Twitter hesabındaki paylaşımında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konutlarda ısı yalıtımına dair açıkladığı pakete yönelik Bakan Nureddin Nebati ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile çalışmalara başladıklarını belirterek "Hanelerde enerji verimliliğini yaygınlaştıracak kampanya ile hane ülke bütçesine önemli katkılar sunacağız inşallah."