Türkiye ile İsrail arasında, İsrail hava yollarının Türkiye'ye uçuşlarını tekrardan başlatmasını sağlayacak ön anlaşma imzalandı.

İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, iki ülke arasında, İsrail hava yollarının Türkiye'ye uçuşlarını tekrardan başlatmasını sağlayacak ön anlaşma imzalandığı belirtildi.

türkiye israil

"İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde önemli bir dönüm noktası olduğu" gösterilen anlaşmanın, son haftalarda gerçekleştirilen "açık ve yapıcı müzakerelerinden sonra" İsrail ve Türkiye’nin sivil havacılık otoritelerinin yöneticileri tarafından bugün imzalandığı belirtildi.

Anlaşmanın, İsrail Başbakanı Yair Lapid'in 23 Haziran’da Dışişleri Bakanı sıfatıyla yaptığı Ankara ziyaretinde Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile mutabakata varmalarından sonra hayata geçirildi.

Anlaşmanın, "iki ülke arasındaki ilişkileri genişletme ve geliştirme kararının bir parçasını oluşturduğu" yapılan açıklamada, "Ön anlaşma, İsrail hava yollarının Türkiye'ye uçuşlarını tekrardan başlatmasını sağlaması beklenen havacılık anlaşmasının nihai olarak imzalanmasına giden yolda hayati bir aşamadır."

Anlaşmanın ayrıca İsrailli hava yolu şirketlerinin Türkiye'ye uçuşlarının 1951 yılından beri ilk defa tekrardan başlamasını sağlaması bekleniyor.

İsrail Ulaştırma Bakanı: Tarihi bir anlaşma

İsrail Ulaştırma Bakanı Merav Michaeli, söz konusu adımı "tarihi bir anlaşma" olarak nitelendirdi.

Merav Michaeli, anlaşmanın imzalanmasından önce sosyal medya Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

"Türk şirketlerinin İsrail’e uçuşlarına ek olarak İsrail uçuşlarının Türkiye'deki çeşitli destinasyonlara dönüşünü sağlayacak altyapıyı üretmesi beklenen tarihi bir havacılık anlaşmasına imza atacağız."

Münih Havalimanı'nda kaos: Grev nedeniyle 36 uçuş iptal Münih Havalimanı'nda kaos: Grev nedeniyle 36 uçuş iptal

Merav Michaeli, bu anlaşmanın, "İsrail ile bölge ülkeleri arasındaki ekonomik ve stratejik bağları güçlendirme yolunda önemli bir adım" olduğunu söyledi.