Tekirdağ'da 1,5 milyon dekarda ekilen ayçiçeklerinin açmasıyla birlikte sarıya boyanan tarlalar, doğal stüdyoya dönüştü.

Bu yıl hava sıcaklığı ve yağışın istenilen düzeyde olmasıyla birlikte açan ayçiçekleri, şehrin birçok köşesinde araziyi sarıya boyadı.

2022_07_sari2

Bölgeye ayrı bir güzellik veren ayçiçeği tarlaları fotoğrafçılar için doğal stüdyo haline geldi.

2022_07_sari3

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, ayçiçeği ekili alanların fotoğrafçılar için çok güzel kareler yakalama imkanı sağladığını söyledi.

thumbs_b_c_ede0aba9a531da7717d80bcd687d5b8e

Kanola ve lavantadan sonra ayçiçeğinin de kente ziyaretçi çektiğini, "Türkiye'de en çok ayçiçeği yetiştirilen yer Tekirdağ. Tekirdağ'ın iki sarı gelinliği var.

İstanbul nefes kesen dolunay manzarası İstanbul nefes kesen dolunay manzarası

Birisi nisan ayında açan kanola, diğeri de ayçiçeği. Kanola olağanüstü ilgi gördü. İnsanlar şimdi ayçiçeği tarlalarında çektikleri fotoğraflarla güzel anılar biriktiriyor ve geleceğe aktarmak için akın akın geliyor."

Tarih, deniz ve gastronomi için kente gelen ziyaretçilerin ayçiçeklerin görmesini isteyen Ahmet Hacıoğlu, "İstanbul'a yakın ilimizde ayçiçeği tarlalarında güzel anılar biriktirmek için yerli, yabancı ziyaretçileri bekliyoruz. Dağ, deniz, göl manzaralı tam bir doğal stüdyo gibi ayçiçeği tarlalarımız var."