Türkiye, Rusya ve İran arasında, İran'ın başkenti Tahran'da gerçekleşen "Astana Formatında 7. Üçlü Zirve Toplantısı" Rus medyasında geniş yer verildi.

Rusya'nın önde gelen medya kuruluşları, dün Tahran'da yapılan Suriye konulu Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin katıldığı Türkiye-Rusya-İran Üçlü Liderler Zirvesi'ni değerlendirdi.

zirve

Rus Kommersant gazetesi, "İslami Evrimin Koruyucuları" ifadesini manşete taşıyarak, Astana süreci garantörleri, Amerika'nın Suriye'deki pozisyonlarına karşı çıktığını yazdı.

Zirvenin Kovid-19 salgını sonrası ilk defa gerçekleştiğine dikkati çeken Rossiyskaya Gazeta, haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vladimir Putin ile Reisi'nin zirvedeki açıklamalarına geniş yer ayırdı.

İzvestiya gazetesi de zirveyi "Üçlü Birlik: Rusya, İran ve Türkiye liderleri Tahran'da hangi konularda anlaştı" başlığıyla haberleştirdi. Haberde, "2017 yılında Suriye'deki durumun normalleştirilmesi için oluşturulan bu platform Rusya, İran ve Türkiye'yi birleştiriyor."

Rus petrol hattı Avrupa'ya petrol sevkiyatını durdurdu Rus petrol hattı Avrupa'ya petrol sevkiyatını durdurdu

Bazı Rus devlet televizyon kanalları gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan Vladimir Putin görüşmesini gerekse Astana Üçlü Zirvesini canlı naklederek zirvenin ayrıntılarını paylaştığı haber bültenlerinde, Suriye meselesi ve dünyadaki gıda sorununu detaylı şekilde paylaştı.