Enstitüde gerçekleştirilen program İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşuyla başladı.

Prof. Dr. Orhan Tatar'ın 6 Şubat deprem gözlemleri Prof. Dr. Orhan Tatar'ın 6 Şubat deprem gözlemleri

Programda "Cumhuriyet'in Yüzüncü Yıl Kutlama Filmi" izletildikten sonra "Yüzyıllık Zarafet Defilesi" yapıldı. Defilede, geçmişten bugüne kadın kıyafetleri sergilendi.

Enstitü Müdürü Nazan Suna Alpural, büyük bir zafere ulaştırılan Kurtuluş Savaşı'nın Cumhuriyet yönetimiyle taçlandırılmasının 100. yılının, coşkuyla kutlandığını söyledi.

Atatürk'ün arzu ettiği muasır medeniyetler seviyesine kararlı adımlarla ilerlendiğini belirten Alpural, "Ülkemizde Cumhuriyet yönetiminde sosyal ve ekonomik yönden birçok yeniliklerin yanında eğitim alanında da yeni atılımlar yapılmıştır. Osmanlı döneminde başlayan kızların eğitim ve öğretim alanındaki adımları tüm ülkede yaygınlaştırılmış, kadınlarımızın eğitimine, meslek sahibi olmasına büyük önem verilmiştir. Bu amaçla kurulan müstesna örneği olan okullarımızdan biri de olgunlaşma enstitülerimizdir." diye konuştu.

Alpural, olgunlaşma enstitülerinin kültürel mirasın korunması ve bu mirasın geleceğe aktarılması misyonuyla genç kızların meslek sahibi olmalarında önemli bir görevi ifa etmek amacıyla 78 yıl önce 1945 yılında İstanbul'dan yola çıktığını belirtti.

Enstitü Müdürü Alpural, "Aynı zamanda ülkemizin zarafet okulları olan enstitülerde eğitim gören genç kızlarımız, kazandıkları donanımla üreten ve hayata değer katan Türk kadını olma yolunda yıllardır ilerlemektedir." dedi.

Programa, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un eşi Sevgi Kurtulmuş, İstanbul Valisi Davut Gül'ün eşi Gülden Gül ve davetliler katıldı.

Kaynak: