Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısında Ukrayna'dan yapılan tahıl sevkiyatları ve tahıl anlaşmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği ülkelerine, Ukrayna'dan çıkan tahılların yoksul ülkelere teslim edildiğini kanıtlayacak tablo yayınlama çağrısı yaptı.

rusya ukranya-3

Ukrayna'dan tahıl sevkiyat yapılan ülkelerle ilgili Batı'da ve Rusya'da dile getirilen farklı rakamlara dair sorduğu soru üzerine Mariya Zaharova, taşınan bu ürünlerin Avrupa Birliği ülkelerine ulaştıktan sonra Batı'nın yoksul diye nitelendirdiği Asya, Afrika ülkelerine yeniden gönderilmesinin mümkün olabileceğine dikkati çekti.

Mariya Zaharova, "Öyleyse, Batı için bu uygunsuz durumdan bariz bir çıkış yolu var. Bir tablo yayınlasınlar. Geminin İtalya'ya ulaştığı, İtalya için ne kadar tahıl indirdiği, devamında hangi diğer ülkelere gittiğine dair sıradan bir tablo yapılabilir. Daha kolay ne olabilir?"

Bunu öğrenmenin çok ilginç olacağını söyleyen Mariya Zaharova, bu lojistik tabloya ek olarak, farklı ülkelere yeniden dağıtım yapan bu lojistik türüyle uğraşan Amerikalı operatörlerin gelirlerini içeren bir tablonun da yayımlanmasını önerdi. Mariya Zaharova, "En yoksul ve en muhtaçlara yiyecek dağıtmak için ne kadar uğraştıkları çok ilginç."

Meksika'da 7,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi Meksika'da 7,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Rusya'dan Karadeniz'e ulaşan amonyak boru hattını Ukrayna aylar önce kapattı

Birleşmiş Milletler arasında varılan tahıl anlaşmasının Rusya açısından şu ana kadar somut bir sonucu olmadığını belirten Mariya Zaharova, Rus tahıl ürünleri ve gübrelerinin ihracatına yönelik ödemeler, nakliye ve sigorta ile ilgili sorunların devam ettiğini söyledi.

Tahıl anlaşması içerisinde amonyak ihracatının da yer aldığını ifade eden Mariya Zaharova, Rusya'dan Karadeniz'e Ukrayna üzerinden ulaşan amonyak boru hattına dair bilgi verdi.

Mariya Zaharova, "Bu boru hattı aylar öncesinden Ukrayna tarafından bloke edildi."

Batı'daki herkesin tarım ürünlerinin teslimatı konusunda bu kadar endişeliyse ve hasadın gelecek yıl olabilmesi için en azından bu yıl gübre verilmesi gerektiğini kaydeden Mariya Zaharova, "Öyleyse Kiev rejiminin küratörleri, amonyak ihracatı için engelleri kaldırmak da dahil olmak üzere anlaşmanın bu bölümünün yerine getirilmesini Volodimir Zelenskiy yönetimindeki adamlarından sağlasın."

Mariya Zaharova, Rusya'dan amonyak ihracatının önünde hiçbir engel olmadığını söyledi.

Birleşmiş Milletler Karadeniz Tahıl Girişimi Koordinatörü Amir Mahmoud Abdulla, Karadeniz Tahıl Girişimi kapsamında bölgeden Rus menşeli mutabakata karşılık gübre ve amonyak sevkiyatının gerçekleşmemesine dair, "Sevkiyatın yapılmamasının arkasındaki sorun Ukrayna limanlarından gelecek olan gübre ve amonyağın aslında Rus menşeli olması.

Çatışma süreci yaşanmadan önce sevkiyatta Rusya'dan Ukrayna'ya uzanan bir boru hattı kullanılıyordu ve amonyak, bu boru hattından Ukrayna'daki limandaki depoya geliyor ve Karadeniz'den sevk ediliyordu çatışma nedeniyle bu durdu."