ABD'de Türkler yağışa aldırmaksızın oy kullanıyor ABD'de Türkler yağışa aldırmaksızın oy kullanıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın NATO’ya katılma ihtimalinden ötürü endişe duyduklarını belirterek, “Ukrayna NATO’ya girerse Ukrayna’ya bizim için tehdit oluşturacak silah sevkiyatları başlar.”

thumbs_b_c_a755113622b55bf0c9e5a2592420dce6

Amerikan Başkanı Joe Biden ile dün yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiğini söyleyen Vladimir Putin, "Sanıyorum Amerika tarafı da görüşmeyi bu şekilde değerlendiriyor.

Önemli olan görüşmeler yapabiliyor olmamız. Rusya ile Amerika arasında güvenlik konularını ele alacak ortak bir yapı kurma kararı aldık."

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırma planı yapıp yapmadığına yönelik bir soruyu yanıtlayan Vladimir Putin, "Bu provokatif bir soru. Rusya barışçıl bir dış siyaset güdüyor. Güvenliğini sağlama hakkına sahip. Bunu ortaklarımızla, dün de Amerikan Başkanı Joe Biden’la istişare ettik ve ediyoruz."

Libya konusunda Türkiye ile temas halindeyiz

Vladimir Putin, NATO’nun doğuya yönelik genişlemesi olasılığına yönelik eleştirilerde bulunarak, "Ukrayna’nın NATO’ya katılma ihtimalinden endişe duymamamız mümkün değil. Ukrayna NATO’ya girerse, Ukrayna’ya bizim için tehdit oluşturacak silah sevkiyatları başlar."

NATO’nun "Ukrayna pahasına" doğuya doğru genişlemesinin Rusya açısından bir güvenlik konusu olduğunun altını çizen Vladimir Putin, "Ortaklarımızı, bunun bizim için kabul edilemez olduğu konusunda uyarıyoruz.

Elbette her ülkenin güvenliğini sağlamak için en kabul edilebilir yolu seçme hakkı vardır bu diğer ülkelerin çıkarlarını ihlal etmeyecek şekilde yapılmalıdır."

Libya’da bu ay yapılacak seçimlerle ilgili konuşan Vladimir Putin, "Planlanan seçimlerin önceden kararlaştırılan tarihte yapılacağı ve bu ülkede istikrar sağlayacağını umuyoruz. Avrupa Birliğinin önde gelen ülkeleri ve Türkiye ile bu konuda temas halindeyiz."

Miçotakis: Türkiye ile diyaloga açığız

Kiryakos Miçotakis ise Vladimir Putin ile Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’la ilgili konuları ele aldıklarını belirterek, Türkiye’nin son dönemde "saldırgan söylemler"de bulunduğunu iddia etti.

Yunanistan’ın Türkiye ile diyaloga açık olduğunu savunan Kiryakos Miçotakis, uluslararası deniz hukuku üzerinden bir anlaşma sağlayabileceklerini söyledi.

Kıbrıs’ta iki topluluğu içeren bir çözüm sunduklarını, bunun tek doğru seçenek olduğunu düşündüklerini söyleyen Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile sınırların belirlenmesi konusunun da uluslararası deniz hukuku üzerinden çözülebileceğini iddia etti.