Salgın dönemi nedeniyle yaşanan krizin, küresel enerji piyasalarını derinden etkilediğini söyleyen  Vladimir Putin, "Geçen yıl küresel enerji tüketimi yüzde 4,7 düştü.

Bu düşüş sektör için son 70 yılda yaşanan en ciddi şoktu. Talepteki düşüş nedeniyle fiyatlar da düzeltmeye gidildi, örneğin Avrupa'da doğal gaz maliyeti 2018 yılına göre 2,5 kat düştü."

Petrol piyasalarında önemli gelişmelerin yaşandığını söyleyen Vladimir Putin, "Hiçbirimiz, petrol fiyatlarının tarihte ilk defa eksi bir değere düşeceğine inanamazdık. Geçen yıl petrolü depolamak, petrolün kendisinden daha pahalı hale geldi."

Avrupa'da yaşanan enerji kriziyle alakalı Rusya'nın "destek vermeye" hazır olduğunu belirten Vladimir Putin, "Gaz sevkiyatını daha çok artırmamız istenirse, artırmaya hazırız. Ortaklarımızın bizden istediği kadar artırabiliriz. Asla reddetmedik."

Yüzde 150 arttı! İspanya`da ilaç tedarik sorunu sürüyor Yüzde 150 arttı! İspanya`da ilaç tedarik sorunu sürüyor

Gaz sevkiyatımız artıyor

Vladimir Putin, Avrupa'ya çeşitli rotalardan gaz sevkiyatını artırdıklarına dikkati çekerek, "Türkiye'ye Mavi Akım rotasıyla, TürkAkım ve Ukrayna üzerinden gaz sevkiyatlarını artırıyoruz."

Avrupa'da yaşanan enerji krizi nedeniyle Avrupalı yetkilileri suçlayan Vladimir Putin, "Avrupa'daki enerji krizi doğal gaz açığından ötürü kaynaklanmadı. Avrupa'daki gaz fiyatları elektrik açığı nedeniyle yaşandı.

Bazı ortaklarımızın yaptığı gibi, kendi hatalarından ötürü başkasını suçlamaya gerek yok. Elektrik açığı rüzgar enerjisi eksikliğinden yaşandı. Avrupa depolama tesislerini zor durumda bırakan sert kış sonrasında, Avrupalılar spot piyasasına güvendiler."

Son 10 yıldır Avrupa enerji piyasalarında sistematik hatalar yapıldığını iddia eden Vladimir Putin, "Avrupa'da büyük çaplı bir piyasa krizine neden oldular. Nükleer enerji ve doğal gaz, elektrik üretiminde ana kaynaklarken, böyle krizler yaşanmıyordu."

Silahlanma yarışı nedeniyle Amerika'yı suçlama

Konuşmasında küresel siyasi gelişmelere yer veren Vladimir Putin, "Silahlanma yarışı maalesef hızlanıyor. Bu yarış, Amerika'nın Anti-Balistik Füze Antlaşması'ndan çekilmesiyle başladı."

Amerika'nın, Afganistan'da bir trajediye neden olduğunu söyleyen Vladimir Putin, "Özgürlük ve demokrasi, belirli bir halkın kültürü ve gelenekleriyle ilişkilendirilemez.

Amerika, Afgan halkının geleneklerine, kültürüne ve tarihine meydan okuyarak, Afganistan'a girdi. Sonuç trajedi oldu."

Güney Çin Denizi'ndeki sorunların bölge ülkeleri tarafından çözülmesi gerektiğini anlatan Vladimir Putin, "Güney Çin Denizi'ndeki tüm sorunların, dış müdahale olmadan, uluslararası hukuk kapsamında çözülmesi için bölge ülkelerine fırsat verilmesi gerektiğine inanıyoruz."