Vladimir Putin, 16. Doğu Asya Zirvesi'nde çevrim içi yaptığı konuşmada Asya-Pasifik bölgesindeki gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu.

thumbs_b_c_7d3ecba2c77f42c41239ede5da663afc

Bölgesel istikrar ve güvenliği korumak için ortak çabaların önemine dikkati çeken Vladimir Putin, Asya-Pasifik bölgesinde zorluk ve tehditlerin arttığını, yeni çatışma durumlarının ortaya çıktığını söyledi.

Vladimir Putin, "Özellikle Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması sona erdirilmesiyle bölgenin, bu saldırı silahlarının kendi geniş topraklarında ortaya çıkma ve buna bağlı olarak silahlanma yarışı olasılığıyla karşı karşıya kaldığını defalarca söyledik."

Böyle bir gelişmenin farkında olan Rusya'nın Asya-Pasifik bölgesine ve dünyanın diğer bölgelerine kısa ve orta menzilli füze konuşlandırılması konusunda tek taraflı olarak moratoryum ilan ettiğini hatırlatan Vladimir Putin, tüm ilgili devletlere bu konuda önceden müzakere çağrısında bulunduğunu dile getirdi.

Bu teklifin hala geçerli olduğunu ve bunun güncelliğinin de arttığını bildiren Vladimir Putin, "Rusya, Asya-Pasifik bölgesinde sürekli olarak eşit ve bölünmez bir güvenlik sisteminin oluşturulmasını, egemenliğe saygı, eşitlik ve birbirlerinin çıkarlarının dikkate alınması dahil uluslararası hukuk ilkeleri üzerinde yapıcı bir iş birliği atmosferini güçlendirmeyi savunuyor. Bize göre ancak bu şekilde mevcut ve ortaya çıkan tehditler durdurulur, sorunlar çözülür."

Kuveyt'te ilk kolera vakası tespit edildi Kuveyt'te ilk kolera vakası tespit edildi

Amerika, 1987 yılında Sovyetler Birliği ile imzaladığı ve birliğin dağılması sonrası Rusya'nın taraf olduğu INF'den Ağustos 2019 yılında resmen çekilmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Amerika'nın bu karardan sonra anlaşmanın resmen sona erdiğini duyurmuştu.