Durumun farklı olup olmadığı sorulan Petro Poroşenko, "Her şey değişti. Ama ortak olan tek bir nokta var: O da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın rolü

İspanya'da kötü hava şartları 671 uçuş iptal edildi İspanya'da kötü hava şartları 671 uçuş iptal edildi

Eski Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya-Ukrayna savaşında son yapılan esir takası dahil olmak üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oynadığı role dikkati çekerek, bu savaşta arabuluculuk yapabileceğini söyledi.

erdoğan-4

Kendisi de görevdeyken Donbas'ta çok sayıda esirin takas edildiğinin hatırlatılması üzerine Petro Poroşenko, kendisinin başkanlığı döneminde 4 binden fazla esirin değiştiğini, burada 7 ayda bu sayının 500'den az olduğunu belirtti.

ukranya-5

Kırım Tatarlarına yönelik anlaşmaya ulaşmada o vardı. O zaman da ilk doğrudan görüşme Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaydı. Şimdi ortaklık Semerkant zirvesinde tekrar etti."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tahıl krizinin çözülmesinde ve şimdi esir takasında rol oynadığı hatırlatılan Petro Poroşenko, "Vladimir Putin'e baskı yapacak araçlara sahip: Bir çok Rus'un Türkiye'de çıkarı var ama aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırım'ın Rusya'ya ilhakını hiçbir zaman tanımadı. Bu savaşta arabulucu olabilir."

Petro Poroşenko, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Vladimir Putin'le kıyaslayanların hatırlatılması üzerine "Bize Bayraktar İHA'ları vererek destek olan bir Cumhurbaşkanı Erdoğan tanıyorum.

Tabii ki bir demokrasiyi değerlendirmenin bazı kriterleri var ama burada güvenlikten bahsediyoruz ve Cumhurbaşkanı Erdoğan bizim ortağımız."

"Vladimir Putin'in Azak Taburu askerlerini serbest bırakması garip değil mi" şeklindeki soruya da Petro Poroşenko, "Vladimir Putin'in tüm propagandası karşısında hiçbir şey imkansız değildir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da bunu biliyor. Vladimir Putin ile uğraşmak zorunda kaldım ve bununla alakalı üç şey söyleyebilirim: Birincisi; ona asla güvenmeyin çünkü o her konuda yalan söylüyor. İkincisi; ondan korkmayın. Üçüncüsü; Vladimir Putin'in yalnızca gücün dilinden anladığını unutmayın."

Petro Poroşenko, seferberlik ilan etmenin hassas bir durum olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Vladimir Putin, 6 bin askerini mi kaybettiğini söylüyor? Peki o zaman, 300 bin yedek askeri seferber etmeye ne gerek var? Ölüler, yaralılar, kayıplarla beraber en az 150 bin adamını kaybetti. Bu arada Rusya'da gözaltına alınan 2 bin protestocu var. Benzer sayılar yıllardır görülmedi. Bunlar istikrarsızlığın sinyalleridir."