Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında, 1 Ağustos 2023 tarihinden itibaren uygulanacak olan geri kazanım katılım payı tutarlarına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de duyuruldu.

Yapılan açıklamaya göre, marketlerin piyasaya sürdüğü her poşet için devlete ödeyeceği tutarın 38,5 kuruş olarak sabit kalması kararlaştırıldı. Bu sayede, tüketicilerin poşet başına ödeyeceği tutar da 25 kuruş olarak korunacak.

"Efsane renk" Edirne kırmızısının kent kimliğine kazandırılması için çalışmalar sürüyor "Efsane renk" Edirne kırmızısının kent kimliğine kazandırılması için çalışmalar sürüyor

Ayrıca, lastik, akümülatör, pil, madeni yağ, elektrikli ve elektronik eşyalar, ilaç, plastik, cam, metal, ahşap ve kompozit ambalajlar için de geri kazanım katılım payı tutarlarında düzenlemeye gidildi. Bu önemli adımın amacı, atık yönetimine yönelik sürdürülebilir ve çevre dostu politikaların teşvik edilmesi ve atık miktarının azaltılmasıdır.