İçişleri Bakanlığı, Plaka Tanıma Sistemi ile yılbaşından beri aranan, çalıntı ya da ikiz plakalı 9 bin 278 araçla ilgili işlem yapıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, polis ve jandarma sorumluluk bölgelerindeki taşıt ve trafik güvenliğinin üst düzeye çıkarılması için kara yollarına 80 bin 901 kamera ve 4 bin 183 PTS yerleştirildi.

Türkiye istediğini aldı! 4'lü zirveden mutabakat çıktı Türkiye istediğini aldı! 4'lü zirveden mutabakat çıktı

araç

Suç olayların aydınlatılmasında güvenlik güçlerine büyük kolaylık sağlayan PTS kayıtları sayesinde 1 Ocak-5 Haziran 2022 yılında bir suç dolayısıyla şikayet edilen 5 bin 442 aranan araç belirlendi, 930 çalıntı araç bulundu.

8 araç trafikten men edildi, 791 çalıntı plakalı, 2 bin 107 kayıp plakalı olmak üzere toplam 9 bin 278 araçla alakalı adli ve idari işlem yapıldı.

Plaka Tanıma Sistemi

Polis ve jandarma karakollarına yapılan kayıp, çalıntı, aranan araç/plaka ihbarlarının PTS'ye tanımlanmasından sonra, ihbar edilen aracın sistemin bulunduğu herhangi bir güzergahta seyretmesi durumunda polis/jandarma ekiplerine sistem üzerinden alarm gönderiliyor.

Hakkında ihbar yapılması koşulu olmaksızın 81 ilin herhangi bir noktasında PTS tarafından ikiz plakalı veya haciz-yakalamalı aracın belirlenmesi durumunda kolluk personeline otomatik alarm gönderilerek aracın tespit edildiği güzergahtaki en yakın polis/jandarma ekipleri bölgeye yönlendirilmesi sağlanıyor.