Ekonomide son dönemde gelişmelere yönelik değerlendirme yaptıklarını, "Cumhurbaşkanımızın çağrısı ve rafta fiyatların geri gelmesiyle alakalı değerlendirmede bulunuyoruz. Şu an yerel marketlerin birçoğu fiyatları indirdi. Fabrikaları da zorluyoruz bu konuda."

thumbs_b_c_461263079cef36e9013126f593b39431

Ali Kaya, şu an yüzde 30'a varan indirimler yapıldığını belirterek şöyle devam etti:

"Bu zincirleme oluyor. Bir market indirime girdiğinde rekabet oluyor. Biri yağın fiyatını indirdiğinde diğeri de indirmeye başlıyor.

Bu zincirleme, Türkiye'deki tüm marketler ister istemez indirmek zorunda kalıyor çünkü müşteri kaybına uğruyor. Bu konuda Konya öncü oldu. İlk fiyatları indiren Konya oldu.

Markette raftaki ürünlerin fiyatı ilk kademede yüzde 20-30 indi. Yani bir ay sonra yüzde 40 fiyatların aşağı ineceğini tahmin ediyoruz ve ineceğini iddia ediyorum.

Şu anda yüzde 30'a yakın fiyatlar indi ve inmeye devam edecek. Çünkü inmek indirmek zorunda. Yeni fiyatlı ürünler daha bitmediği için ilk başta yüzde 30 ile başladı. Bir aylık süreçte kurun böyle devam etmesiyle yüzde 40 daha iner. Buna temel gıda ve temizlik dahil."

Ocak ayındaki siparişlerimizi iptal ettik

Fiyatların kur ve stokçuluktan dolayı yüksek şekilde yükseldiğini, tüketicilerin çok zarar görmemesi için sektörün "zararına bile" faaliyet gösterdiğini söyledi.

Kurun dengelenmesi ve geriye gelmesiyle piyasada bahar havası yaşandığını belirterek, "Ocak ayındaki siparişlerimizi iptal ettik, yani onlara da tepki gösterdik. Fiyatlarımızı yeni fiyata uyarlasınlar."

5 litrelik ayçiçeği yağı 125 liradan 90 liraya indi

Ayçiçeği yağı fiyatları mutfaktaki ateşi en çok gösteren ürün olduğunu, "Bu süreçte 116 liraya tedarik ettiğimiz ayçiçeği yağını 125'e satıyorduk.

Şimdi Konya'da 28 şubesi olan marketlerimizde 90 liraya satılıyor. Çünkü piyasanın fiyatları düşürme adına ilk düşüren biz olduk."