Filodaki hava ve kara gücünü daha çok artırmak için hazırlık yaptıklarını belirten Bekir Karacabey, "Önümüzdeki yıl en az 5 yangın söndürme uçağı kiralamayı hedefliyoruz.

Şimdiden hazırlıklara başladık. Bu uçakların satın alınması gündemimizde. Bununla alakalı çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki yıl helikopter sayımızı da 50'ye doğru yaklaştıracağız."

Bekir Karacabey, kara gücü olarak da bu yıl 2 bin yangın söndürme işçisi alımı gerçekleştirecekleri bilgisini vererek, alım süreçlerinin devam ettiğini ve işçilerin gelecek yıl görev başında olacaklarını bildirdi.

Bekir Karacabey, alınacak işçi sayısının artmasına dair çalışmalar olduğunu dile getirdi.

Orman yangınları bütün yönleriyle çalıştayda masaya gelecek.

"Bu sorumluluk bizim olmakla birlikte, aslında bütün vatandaşlarımızın bu konuda çok kıymetli düşünceleri vardır. Biz vatandaşlarımızın bu düşüncelerinden istifade etmek, aynı zamanda konunun uzmanlarınca, akademisyenler ve bilim adamları orman yangınlarıyla alakalı çalışmalarını bizimle paylaşmalarına ortam oluşturmak gayesiyle bu çalıştayı düzenledik. Çalıştayı 300'ün üzerinde katılımcıyla gerçekleştireceğiz."

Metin Karadoğan Ağrı Belediye Başkanlığı Koltuğunu Savcı Sayan'dan Devraldı Metin Karadoğan Ağrı Belediye Başkanlığı Koltuğunu Savcı Sayan'dan Devraldı

Karacabey, çalıştayın konularından birinin de Akdeniz ülkelerinin orman yangınlarıyla mücadelelerine yönelik bir yapı kurmak olduğunu, Antalya'yı Akdeniz ülkelerinde meydana gelebilecek büyük orman yangınlarında kullanılmak üzere Orman Yangınları Yönetim Merkezi haline getirmeyi planladıklarını bildirdi.

Söz konusu yönetim merkezine dair çalışmalara başlandığını belirten Bekir Karacabey, Antalya'da kurulacak merkezin daha sonra Akdeniz Ülkeleri Orman Yangınları Birliği haline getirilmesini hedeflediklerini anlattı.

Çalıştaya uzaktan katılmak isteyenler için OGM'nin internet sayfasında bir anket yayınlandığını sözlerine ekledi.