CDC Direktörü Rochelle Walensky, Beyaz Saray'da yaptığı basın açıklamasında, Kovid-19'un Omicron varyantının son haftalarda hızla yayılmasına rağmen, hastaneye yatış ve ölüm oranları Delta varyantıyla karşılaştırıldığında "nispeten düşük."

thumbs_b_c_2f39d81fde824b7d68a43edf123e785a

Son 7 günlük vaka ortalamasını paylaşan Rochelle Walensky, pozitif vaka sayısı geçen haftaya göre yüzde 60 artarak günlük 240 bine, hastaneye yatışların yüzde 14 artarak 9 bine yükseldiğini söyledi.

CDC Direktörü Rochelle Walensky, bununla birlikte ölüm oranları yüzde 7 düşüşle günlük ortalama 1100 civarında seyrettiğine dikkat çekti.

Amerika Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, Omicron'un Delta varyantına göre pozitif vaka ve hastaneye yatışlarda daha düşük bir grafik takip edeceğini belirterek, Kovid-19 aşıları mücadele için kritik öneme sahip olacağına vurgu yaptı.

Omicron'a karşı ikinci bir takviye aşıya gerek duyulabileceğini, mevcut güçlendirici aşıların ne kadar koruma sağladığıyla alakalı yeterli verinin bulunmadığını sözlerine ekledi.

Rochelle Walensky ve Dr. Anthony Fauci, ölümler ve hastaneye yatışlarla alakalı gerçek verilerin iki hafta gecikmeli anlaşılabileceği konusunda uyarıda bulundu.