Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, en üst karar alma organı Dünya Sağlık Asamblesinin (DSA) özel oturumunun açılışında konuştu.

thumbs_b_c_afed33b24ad2e50f5003c4a9c898db7e

Omicron varyantının ortaya çıkması dünyanın gelecekteki salgınlarla mücadelesi için yeni bir anlaşmaya ihtiyaç duyduğunu gösterdiğini, "Daha sağlıklı, daha güvenli ve daha adil bir geleceğe yatırım için seçim yapmanın zamanının geldiğini" söyledi.

Güney Afrika Cumhuriyeti ve Botsvana'ya bazı Batılı ülkelerin seyahat yasağı getirmesine tepki gösterdi.

Bu ülkelere Kovid-19'in yeni varyantını tespit edip Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü bildirdikleri için cezalandırmak yerine teşekkür edilmesi gerektiğin, "Henüz Omicron'un daha çok bulaşıcı olduğunu, daha şiddetli hastalığa ve enfeksiyon riskine yol açtığını ve aşıları savuşturma riskinin daha çok olduğunu bilmiyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü ve dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları bu soruları yanıtlamak için ivedilikle çalışıyor." bilgisini paylaştı.

Yüksek oranda mutasyona uğramış Omicron varyantının ortaya çıkmasının, insanlığın durumunun ne kadar tehlikede ve riskli olduğunun altını bir kez daha çizdiğini söyledi.

Kovid-19 aşılarının ülkelere adil şekilde dağıtılması gerektiğini bir kez daha tekrarlayan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü, "Öncelikle sağlık çalışanları aşılanmalı."

Omicron çok yüksek risk oluşturuyor

DSA özel oturumu başlamadan önce Dünya Sağlık Örgütü 194 üye ülkeye yönelik yapılan açıklamada, Kovid-19'un Omicron varyantının küresel çapta "çok yüksek risk oluşturduğu" uyarısında bulunuldu.

Omicron nedeniyle sağlık sistemlerinde baskıların artmasının daha çok ölümlere yol açabileceğine dikkat çekilerek "Omicron'un körüklediği başka bir büyük Kovid-19 dalgası meydana gelirse, sonuçlar ciddi olabilir."

Dünya Sağlık Örgütü dün yapılan açıklamada Kovid-19'un Omicron varyantının, daha hızlı yayıldığına ve Delta dahil olmak üzere Kovid-19'un diğer varyantlarına göre daha şiddetli hastalığa neden olduğuna dair net bir kanıt olmadığı bildirilmişti.

Dünya Sağlık Asamblesinin özel oturumu 1 Aralık Çarşamba günü sora erecek.

Asamblede gelecekteki salgınları önlemeye yönelik uluslararası bir anlaşma üzerinde müzakerelerin başlatılması hedefleniyor.